Bioderka - jak o nie dbać na co dzień

Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
SPMZOZ Słupsk

Samodzielny Publiczny Miejski Zakład
Opieki Zdrowotnej w SłupskuA
76-200 Słupsk, ul. Tuwima 37

Słupsk
Projekty dofinansowywane z budżetu państwa i państwowych funduszy celowych
Projekt unijny
BIP

Każdy rodzic powinien pamiętać o kilku zasadach, które sprzyjają lepszemu rozwojowi zdrowych, ale jeszcze niedojrzałych stawów biodrowych u wszystkich noworodków i niemowląt.

  • podczas przewijania nie wolno unosić pupy maluszka chwytając za stopy i podciągając do góry,
  • nosząc dziecko należy dbać, aby jego nóżki były zawsze w rozkroku,
  • nie wolno prostować maleństwu nóżek, np. mierząc wzrost czy zawijając w becik,
  • ubranko powinno być luźne i niekrepujące ruchów nóg,
  • jak najczęściej powinno się kłaść maleństwo na brzuszku – jest to korzystna pozycja dla jego bioderek, w przeciwieństwie do długotrwałej pozycji na boku,
  • unikanie chodzika i nie przyspieszanie nauki chodzenia zapobiegnie skrzywieniom kręgosłupa i bólom bioderek,
  • przez pierwsze tygodnie można profilaktycznie stosować szerokie pieluchowanie. Celem tej metody jest przytrzymanie nóżek w odpowiedzniej pozycji, co przyczynia się do prawidłowego wykształcenia się stawów. Warto wiedzieć, jak szeroko pieluchować, aby zapewnić dziecku komfort i wygodę. Szerokie pieluszkowanie niemowląt nie jest trudną czynnością i może być z powodzeniem wykonywane przez każdego rodzica. Potrzebne są 3 pieluchy tetrowe lub flanelowe. Dwie z nich należy złożyć w prostokąt i włożyć między nóżki dziecka. Trzecią pieluchę składa się w trójkąt, nakłada na dwie pozostałe i związuje lub przypina tak, aby się nie zsunęła. Dzięki tej metodzie dziecko ma szeroko rozstawione nóżki, które są zgięte w stawach pod kątem prostym. Jeżeli niemowlę korzysta z pieluchy jednorazowej, dodatkowe pieluchy flanelowe lub tetrowe nakłada się na pampersa w taki sam sposób. Przy szerokim pieluszkowaniu można także spotkać się z nakładaniem dwóch pieluch jednorazowych jednocześnie.
źródło: www.zdrowietvn.pl
back to top