Profilaktyka grypy
Grypa – to ostra wirusowa choroba układu oddechowego, przenoszona pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, najczęściej podczas kichania, kaszlu, rozmowy z osobą zakażoną. U zainfekowanej osoby
wydalanie wirusów rozpoczyna się zwykle w przeddzień pojawienia się pierwszych objawów i może utrzymywać się przez następne 3 – 5 dni, dlatego rozprzestrzenianie się grypy jest tak szybkie.
Grypa charakteryzuje się wysoką zakaźnością, wywoływana jest przez 3 typy wirusa grypy należące do rodziny ortomyksowirusów A, B i C. Najbardziej patogenny jest wirus typu A odpowiedzialny za pandemie i coroczne epidemie. Wywołuje zakażenia u ludzi i zwierząt, powodując czasem powikłania prowadzące do śmierci. Z kolei wirus typu B przyczynia się do wybuchów choroby co 2 – 4 lata wyłącznie u ludzi.
Nasze cele:
- zmniejszenie wskaźnika zachorowalności na grypę,
- zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom, w szczególności poprzez szczepienia ochronne.,
- zadaniem szczepionki jest przede wszystkim wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy, a tym samym niedopuszczenie do jej powikłań,
- podniesienie świadomości społecznej poprzez edukację zdrowotną.'
_________________________________________________________________________________________________________________
Szczepienia w sezonie 2022/2023
Najlepiej zaszczepić się jesienią. Na szczepienie możesz umówić się w swojej przychodni POZ, w innych placówkach medycznych oraz w aptekach ogólnodostępnych. Szczepionka wydawana jest na podstawie recepty. Musi ją wystawić osoba uprawniona (np. lekarz). Jeśli przysługuje Ci refundacja, zostanie ona ustalona indywidualnie w zależności od Twojego przypadku.
Szczepionka jest bezpłatna dla osób powyżej 75 roku życia oraz dla kobiet w ciąży.