Profilaktyka grypy

Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
SPMZOZ Słupsk

Samodzielny Publiczny Miejski Zakład
Opieki Zdrowotnej w SłupskuA
76-200 Słupsk, ul. Tuwima 37

Słupsk
Projekty dofinansowywane z budżetu państwa i państwowych funduszy celowych
Projekt unijny
BIP

Grypa – to ostra wirusowa choroba układu oddechowego, przenoszona pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, najczęściej podczas kichania, kaszlu, rozmowy z osobą zakażoną. U zainfekowanej osoby wydalanie wirusów rozpoczyna się zwykle w przeddzień pojawienia się pierwszych objawów i może utrzymywać się przez następne 3 – 5 dni, dlatego rozprzestrzenianie się grypy jest tak szybkie.

Grypa charakteryzuje się wysoką zakaźnością, wywoływana jest przez 3 typy wirusa grypy należące do rodziny ortomyksowirusów A, B i C. Najbardziej patogenny jest wirus typu A odpowiedzialny za pandemie i coroczne epidemie. Wywołuje zakażenia u ludzi i zwierząt, powodując czasem powikłania prowadzące do śmierci. Z kolei wirus typu B przyczynia się do wybuchów choroby co 2 – 4 lata wyłącznie u ludzi.

Szczepienie przeciwko grypie sezonowej jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu. Możesz się zarazić, ale przejdziesz lżej infekcję i możesz uniknąć powikłań.

Zaszczep się przed sezonem chorobowym. Umów się w swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

więcej informacji: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/grypa-chron-sie-przed-powiklaniami

_________________________________________________________________________________________________________________

Szczepienia w sezonie 2023/2024

Najlepiej zaszczepić się jesienią. Na szczepienie możesz umówić się w swojej przychodni POZ, w innych placówkach medycznych oraz w aptekach ogólnodostępnych. Szczepionka wydawana jest na podstawie recepty. Musi ją wystawić osoba uprawniona (np. lekarz). Jeśli przysługuje Ci refundacja, zostanie ona ustalona indywidualnie w zależności od Twojego przypadku.

Szczepionka jest bezpłatna dla osób powyżej 75 roku życia oraz dla kobiet w ciąży.

back to top