Świadoma Mama po raz drugi odwiedziła miasto Słupsk. Warsztaty z cyklu spotkań Świadomej Mamy odbyły się w sali konferencyjnej słupskiego szpitala w dniu 05 lutego 2020 r.

Spotkanie Świadomej Mamy poprowadziła pomysłodawczyni projektu – Dorota Jaworska, aktywna zawodowo mama z Poznania, trener i coach zmiany osobistej.

Warsztaty rozpoczęły się od części dla obecnych rodziców z dziećmi. Pierwszą specjalistką, która wystąpiła na spotkaniu Świadomej Mamy była Karolina Malinowska – doradczyni chustonoszenia, która podkreśliła zalety noszenia dziecka w chuście, a tym samym „zarażała” inne mamy miłością do chustonoszenia.

Z zainteresowaniem słuchano kolejnej prelegentki Agaty Konobrodzkiej, fizjoterapeutki ze słupskiego szpitala, która mówiła, jak należy nosić niemowlę, jakie mogą być konsekwencje bujania, czy zbyt wczesnego sadzania dziecka.

O tym kiedy się udać na pierwszą wizytę do stomatologa z dzieckiem oraz jak przygotować do niej dziecko, opowiadała higienistka stomatologiczna z projektu „Zdrowie – Mama i Ja” Ewa Adamczyk.

Kolejnymi specjalistkami wypowiadającymi się w temacie zdrowia były fizjoterapeutka uroginekologiczna Oliwa Fojcik – Olszewska oraz logopedka Kinga Jurgilewicz – Malek. Obie panie są częstymi gośćmi w Szkole Rodzenia „Jakość narodzin – Jakość życia” przy ul. Boh. Westerplatte 1.

W tym panelu rodzice mogli uzyskać wiele ciekawych informacji nt. bezpieczeństwa dziecka w podróży od przedstawiciela słupskiej firmy Osiem Gwiazdek, produkującej foteliki samochodowe. O bezpieczeństwie dziecka wypowiadał się również przedstawiciel Policji.

Rodzice posłuchali również dietetyczki z Centrum Zdrowia Salus Angeliki Marcinkowskiej, która mówiła o powrocie kobiet do wagi sprzed ciąży oraz odpowiednim żywieniu dzieci. Zostało podkreślone, jak ważne jest budowanie zdrowych nawyków żywieniowych nie tylko u siebie, ale przede wszystkim u swoich małych dzieci.

Praktycznych porad z zakresu pielęgnacji niemowląt udzielała farmaceutka, ekspertka firmy ZASPA – Stefania Stachowska.

Kolejne warsztaty odbywały się dla kobiet w ciąży i ich partnerów.

Z ramienia projektu „Zdrowie – Mama i Ja” SPMZOZ w Słupsku wystąpiła Edyta Tołoczko – pielęgniarka, na co dzień pracująca w Poradni Preluksacyjnej, która opowiedziała o dysplazji biodrowej u niemowląt, jak jej uniknąć, jakie są jej objawy i konsekwencje.

Kolejną specjalistką z projektu „Zdrowie – Mama i Ja” była Krystyna Mazurkiewicz, terapeutka rodzinna z Poradni Planowania Rodziny, od której uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się czym jest baby blues oraz jak sobie z nim radzić.

Panel zakończyło wystąpienie lek. neontalog Magdaleny Kukulskiej, pracującej na co dzień w słupskim szpitalu, a także w Szkole Rodzenia projektu „Zdrowie – Mama i Ja”, gdzie kilka razy w miesiącu kobiety w ciąży mogą spotkać się ze specjalistką i porozmawiać na tematy dotyczące rozwoju dziecka.

Na warsztatach prezentowały się różne firmy i instytucje zajmujące się zdrowiem, rozwojem i wychowaniem dziecka. Swoje stanowisko miała Poradnia Laktacyjna projektu „Zdrowie – Mama i Ja”, przy którym położna Gabriela Wólczyńska udzielała informacji o działaniu poradni oraz porad dotyczących karmienia piersią.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Więcej zdjęć z warsztatów od Monika Gardzielewska Fotografia