Zapraszamy do udziału w bezpłatnym programie polityki zdrowotnej pn. „Opieka okołoporodowa dla mieszkańców Miasta Słupska na lata 2022 – 2030" w ramach, którego uczestniczki mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji laktacyjnych z położną Gabrielą Wólczyńską - certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Natomiast zajęcia w szkole rodzenia dla kobiet ciężarnych obejmują również tematykę laktacji.
Więcej o programie: https://spmzoz-slupsk.pl/pl/page/swiadczenia-medyczne/szkola-rodzenia.html
Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia.Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ASPGHAN), zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy, a w kolejnych miesiącach wprowadzanie posiłków uzupełniających w osłonie mleka kobiecego.
Wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6-tego miesiąca życia przynosi korzyści zdrowotne zarówno dziecku jak i matce. Karmienie piersią pozwala wykorzystać naturalne zasoby żywieniowe oraz redukuje zanieczyszczenie środowiska.
Dbajmy i chrońmy zdrowie i życie.Takie działania profilaktyczne jak między innymi szczepienia i karmienie piersią to priorytet w obszarze ochrony zdrowia.
Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, jednak nawet krótsze lub częściowe przynosi wiele korzyści. Ponadto specjaliści podkreślają, że karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.
Korzyści z karmienia piersią dla matek to:- zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego,
- szybszy powrót do masy ciała z okresu przed ciążą,
- zwiększenie reminalizacji kości,
- mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi w okresie pomenopauzalnym.
- zakażeń ucha środkowego, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz układu moczowego,
- otyłości i cukrzycy typu 2,
- chorób alergicznych,
- wad zgryzu.
Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-wroclaw/1-7-sierpnia-swiatowe-dni-karmienia-piersia