Profilaktyka układu pokarmowego przede wszystkim umożliwia wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia. W tym celu wykorzystuje się badania diagnostyczne takie jak: badanie moczu i kału, USG, gastroskopia, kolonoskopia oraz próby wątrobowe.

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu (USG), lekarz jest w wstanie wykryć przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B, niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, a także kamicę żółciową.

Gastroskopia pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium i rozróżnić pomiędzy guzem nowotworowym i nie nowotworowym. Jest to możliwe dzięki wykonaniu biopsji podejrzanej zmiany. Podczas tego badania możemy dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z rakiem przełyku, chorobą wrzodową żołądka, żylakami przełyku czy rakiem żołądka.

Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć raka jelita grubego i odbytnicy. W czasie badania możliwe jest również znalezienie polipów, które zazwyczaj można usunąć, tak aby zapobiec rozwojowi raka.

Badanie kału na krew utajoną jest bardzo ważnym i wartościowym testem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się również o obecności polipów w jelicie grubym, zapaleniu lub chorobie nowotworowej jelita grubego. 

Próby wątrobowe to badania laboratoryjne krwi pacjenta, które pozwalają ocenić stopień uszkodzenia wątroby oraz jej stan czynności metabolicznej i wydalniczej. Na ich podstawie lekarz może zdiagnozować zapalenie wątroby typu B i C, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, a także nowotwór wątroby.

Jak dbać o układ pokarmowy?

Dbanie o układ pokarmowy zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób. W ramach profilaktyki warto:

  • regularnie odwiedzać stomatologa, aby sprawdzać higienę jamy ustnej;
  • myć ręce przed każdym posiłkiem;
  • dokładnie płukać pod bieżącą wodą warzywa i owoce;
  • przestrzegać zbilansowanej diety (np. bazować na produktach naturalnych oraz ograniczyć sól i cukier w diecie);
  • dbać o odpowiednie nawodnienie (około 2 l wody dziennie);
  • unikać jedzenia: nieregularnego, w pośpiechu lub w stresie;
  • uważnie czytać etykiety produktów, aby nie zawierały w składzie konserwantów czy sztucznych barwinków;
  • zwiększyć aktywność fizyczną- regularność pozytywnie wpłynie na procesy trawienia poprzez usprawnienie motoryki jelit;
  • stosować zdrowe metody przygotowywania posiłków (gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, pieczenie);

Ważnym elementem profilaktyki są również wyżej wymienione badania, dzięki którym możemy wykryć wiele nieprawidłowości układu pokarmowego.

Zapraszamy do zapozniania się z cennikiem badań laboratoryjnych SPMZOZ w Słupsku, w tym badania moczu, kału na krew utajoną, czy próby wątrobowe:

Cenniki usług i badań SPMZOZ w Słupsku

Mieszkańców Miasta Słupska zapraszamy do udziału w bezpłatnym programie polityki zdrowotnej pn. „Profilaktyka chorób układu sercowo - naczyniowego, nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii w Mieście Słupsku na lata 2022 - 2030”. Program finansowany jest z budżetu Miasta Słupska. Zapraszamy do zapisów.

Program profilaktyki zdrowotnej „Profilaktyka chorób układu sercowo - naczyniowego, nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii w Mieście Słupsku na lata 2022 - 2030” jest finansowany przez Miasto Słupsk i skierowany wyłącznie do mieszkańców miasta Słupska.

Czego możesz się spodziewać?

✔️indywidualnej opieki dietetyka/ specjalisty ds. żywienia przez cały udział w programie;

✔️6 spotkań ze specjalistą, podczas których m.in. dokonamy analizy Twojego ciała na profesjonalnym sprzęcie, przeanalizujemy wspólnie ewentualne błędy żywieniowe i zdrowotne, ustalimy wspólnie strategię ich zapobiegania;
✔️otrzymasz materiały edukacyjne i cenne wskazówki na temat własnego zdrowia;
✔️ 2 spotkania grupowe – podczas, których będziemy poruszać wiele tematów m.in. z zakresu zdrowego odżywiania się, profilaktyki chorób przewlekłych niezakaźnych;
Program jest dla Ciebie, jeżeli którekolwiek z poniższych dotyczy Ciebie:
☑️prowadzisz mało aktywny tryb życia,
☑️ chciałbyś zmienić swoje nawyki żywieniowe,
☑️masz nadwagę/ otyłość,
☑️palisz wyroby tytoniowe,
☑️chorujesz na cukrzycę lub masz nieprawidłową glikemię.
Kto nie kwalifikuje się do udziału w programie?
❌osoby przebywające pod opieką poradni kardiologicznej,
❌osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie tętnicze lub obniżające cholesterol we krwi – program ma na celu zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym, osoby, które są pod opieką lekarza w tym zakresie - nie kwalifikują się do udziału w programie,
❌osoby, które uczestniczyły w działaniach edukacyjnych obejmujących tę samą tematykę w ciągu 2 lat, np. CHUK lub KORDIAN.
Program realizowany jest w Poradni Promocji Zdrowia SPMZOZ w Słupsku w Przychodni Rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku, gab. 401, 3 piętro. 
Kontakt:
📱782 331 116 (poniedziałki 9.00 - 11.00) 📲 SMS 782 331 116 - Magdalena Tańska
📱571 226 103 📲 SMS 571 226 103 - Sylwia Laskowska

żródło: https://therascience.pl/uklad-pokarmowy-jakie-pelni-funkcje-z-czego-sie-sklada/


Opublikowała: Justyna Ziętara