Program ma na celu uświadomienie ryzyka podejmowania nieprzemyślanych zachowań oraz związanych z tym konsekwencji. Uczy obowiązkowości, kształtuje empatię i poczucie odpowiedzialności. Pozwala przez krótki czas zmierzyć się z prawdziwymi wyzwaniami dorosłego życia. Pobudza świadomosć tego, że nasze zachowanie może mieć różne konsekwencje i bardzo ważne jest odpowiedzialne podejście i wyobraźnia.

Program realizowany jest z wykorzystaniem symulatorów niemowlęcia, lalek wyposażonych w system komputerowy, służących do nauki opieki nad niemowlakiem. Lalki te płaczą, gdy są głodne, śmieją się, gdy są szczęśliwe, mają czkawkę, oddychają jak prawdziwe niemowlaki. Wymagają tyle samo opieki, co prawdziwe niemowlaki - trzeba je karmić, przewijać, kołysać, przytulać, przebierać, a wszystko po to, by oddać realizm opieki nad dzieckiem. Lalka jest zaprogramowana na niecałe 3 dni opieki. Rozpoznaje tylko jednego opiekuna, który przez czas projektu, nosi na ręce specjalną opaskę.

Osobą odpowiedzialną za realizację programu w szkołach jest psycholog Maja Rivera, która przeprowadza młodzież przez wszystkie aspekty związne z wypożyczeniem lalki. W końcowym etapie programu uczestnicy prezentują swoje doświadczenia, wspólnie omawiają napotkane trudności.

Dziecko w domu realizuje Poradnia Planowania Rodziny oraz Szkoła Rodzenia działajęce w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk, a realizowanego przez SPMZOZ w Słupsku.

W miniony weekend lalki strafiły pod opiekę uczennic ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Słonowicach. Kontakt oraz więcej informacji:

- grupa FB https://www.facebook.com/groups/140671416295736

- strona FB https://www.facebook.com/Dziecko-w-Domu-program-edukacyjny-168533877240411

- Szkoła Podstawowa w Słonowicach https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-w-S%C5%82onowicach-112204857615727