Choroba nowotworowa na wczesnym etapie rozwoju jest u większości chorych w 100% wyleczalna. Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie! W trosce o zdrowie, zachęcamy wszystkie Panie do korzystania z programów profilaktycznych. W kalendarzu badań Akademii NFZ, można sprawdzić które badania odpowiednio do wieku warto wykonać i do jakiego lekarza się udać.

Rak jajnika stanowi trudny problem w ginekologii onkologicznej, pomimo dużych wysiłków zmierzających do jego wczesnego wykrycia. Poza przypadkami powikłanymi i rzadko spotykanymi guzami hormonalnie czynnymi, objawy raka jajnika są bardzo słabo wyrażane i najczęściej mają charakter nieswoisty. Symptomy towarzyszące schorzeniu są często mylnie utożsamiane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Rak jajnika wywodzi się z nabłonka jajnikowego. Jest to najczęściej występujący typ nowotworów złośliwych tego narządu (95%). Istnieją także postacie o granicznej złośliwości (borderline malignancy).

Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór jajnika zaliczamy:

  • nosicielstwo mutacji genów BRCA1 i BRCA 2 (dotyczy 16-20% wszystkich przypadków) zespołu dziedzicznego raka piersi i raka jajnika
  • rodzinne występowanie dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego
  • bezdzietność
  • urodzenie pierwszego dziecka po 35 roku życia

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jajnika-symptomy/

Rak jajnika stanowi trudny problem w ginekologii onkologicznej, pomimo dużych wysiłków zmierzających do jego wczesnego wykrycia. Poza przypadkami powikłanymi i rzadko spotykanymi guzami hormonalnie czynnymi, objawy raka jajnika są bardzo słabo wyrażane i najczęściej mają charakter nieswoisty. Symptomy towarzyszące schorzeniu są często mylnie utożsamiane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Rak jajnika wywodzi się z nabłonka jajnikowego. Jest to najczęściej występujący typ nowotworów złośliwych tego narządu (95%). Istnieją także postacie o granicznej złośliwości (borderline malignancy). Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór jajnika zaliczamy: nosicielstwo mutacji genów BRCA1 i BRCA 2 (dotyczy 16-20% wszystkich przypadków) zespołu dziedzicznego raka piersi i raka jajnika rodzinne występowanie dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego bezdzietność urodzenie pierwszego dziecka po 35 roku życia

ZOBACZ: Rak jajnika – objawy, diagnostyka i rokowania https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jajnika-symptomy/

Każda kobieta po 25. urodzinach powinna regularnie robić cytologię.

W naszych przychodniach badania cytologiczne wykonują położne.

Jesteś kobietą w wieku od 25 do 64 lat ? W ciągu ostatnich 3 lat nie miałaś wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego ? 

Skontaktuj się z naszą położną i wykonaj bezpłatną cytologię !

Bezpłatne badania w ramach programu “Profilaktyka raka szyjki macicy” wykonujemy w przychodniach: 

ul. Wojska Polskiego 49
położna Roksana Sadowska tel. 59 848-35-81
położna Olga Ropelewska tel. 573 133 923

ul. Łokietka 6
położna Dorota Macurek tel. 59 844-97-44

UWAGA !

Masz nieprawidłowy wynik cytologii ? Drugi etap programu Profilaktyki raka szyjki macicy - etap diagnostyki pogłębionej - wykonasz rownież u nas ! Rejestracja pod nr tel. 59 848 35 81

Etap pogłębionej diagnostyki obejmuje:

  • Badanie kolposkopowe wraz z dokumentacją zdjęciową oraz opisem wg kryteriów IFCPC 2011
  • W przypadku stwierdzenia nieprawidłowych nabłonków w obrazie kolposkopowym pobiera się celowane wycinki z szyjki macicy i biopsję kanału szyjki macicy, które poddane są ocenie histopatologicznej.
  • Podjęcie decyzji przez lekarza co do dalszego postępowania diagnostyczno – terapeutycznego
  • Jest możliwość usunięcia nieprawidłowych zmian w całości.

Wycinki i biopsję pobiera się na miejscu w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym /nie jest wymagana hospitalizacja szpitalna/.

Pacjentki, które otrzymały nieprawidłowy wynik cytologii w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy dla kobiet w wieku 25-64 lat przystępują do etapu pogłębionej diagnostyki w ramach umowy z NFZ.

więcej o programie: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy

więcej informacji o diagnostyce pogłębionej: https://spmzoz-slupsk.pl/pl/page/swiadczenia-medyczne/program-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-etap-diagnostyki-poglebionej.html


Zródło: www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-swiadomosci-raka-jajnika/

Źródło obrazu: pl.freepik.com