Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób.

W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego przypominamy o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK). Program adresowany jest do osób od 35. do 65. r.ż. 

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

Wyróżniamy 3 stop­nie nadciśnienia:

 • pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg
 • drugi od 160/100 mm Hg
 • trzeci powyżej 180/110 mm Hg.

Ważne! Jeśli powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:

 • niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone
 • nadmierne spożycie soli i alkoholu
 • otyłość
 • palenie papierosów
 • brak ruchu i ćwiczeń fizycznych
 • czynniki genetyczne (dziedziczne)
 • stres

Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.

Mieszkańców Miasta Słupska zapraszamy do udziału w bezpłatnym programie polityki zdrowotnej pn. „Profilaktyka chorób układu sercowo - naczyniowego, nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii w Mieście Słupsku na lata 2022 - 2030”. Program finansowany jest z budżetu Miasta Słupska. Zapraszamy do zapisów.

Program profilaktyki zdrowotnej „Profilaktyka chorób układu sercowo - naczyniowego, nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii w Mieście Słupsku na lata 2022 - 2030” jest finansowany przez Miasto Słupsk i skierowany wyłącznie do mieszkańców miasta Słupska.

Czego możesz się spodziewać?

✔️indywidualnej opieki dietetyka/ specjalisty ds. żywienia przez cały udział w programie;

✔️6 spotkań ze specjalistą, podczas których m.in. dokonamy analizy Twojego ciała na profesjonalnym sprzęcie, przeanalizujemy wspólnie ewentualne błędy żywieniowe i zdrowotne, ustalimy wspólnie strategię ich zapobiegania;
✔️otrzymasz materiały edukacyjne i cenne wskazówki na temat własnego zdrowia;
✔️ 2 spotkania grupowe – podczas, których będziemy poruszać wiele tematów m.in. z zakresu zdrowego odżywiania się, profilaktyki chorób przewlekłych niezakaźnych;
Program jest dla Ciebie, jeżeli którekolwiek z poniższych dotyczy Ciebie:
☑️prowadzisz mało aktywny tryb życia,
☑️ chciałbyś zmienić swoje nawyki żywieniowe,
☑️masz nadwagę/ otyłość,
☑️palisz wyroby tytoniowe,
☑️chorujesz na cukrzycę lub masz nieprawidłową glikemię.
Kto nie kwalifikuje się do udziału w programie?
❌osoby przebywające pod opieką poradni kardiologicznej,
❌osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie tętnicze lub obniżające cholesterol we krwi – program ma na celu zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym, osoby, które są pod opieką lekarza w tym zakresie - nie kwalifikują się do udziału w programie,
❌osoby, które uczestniczyły w działaniach edukacyjnych obejmujących tę samą tematykę w ciągu 2 lat, np. CHUK lub KORDIAN.
Program realizowany jest w Poradni Promocji Zdrowia SPMZOZ w Słupsku w Przychodni Rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku, gab. 401, 3 piętro. 
Kontakt:
📱782 331 116 (poniedziałki 9.00 - 11.00) 📲 SMS 782 331 116 - Magdalena Tańska
📱571 226 103 📲 SMS 571 226 103 - Sylwia Laskowska

Ruch i dieta to zdrowie

Więcej ruchu, lepsza dieta, mniej używek i regularne pomiary ciśnienia. To sprawdzone metody na dłuższe i spokojniejsze życie.

Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie, na portalu Diety NFZotwiera się w nowej karcie, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na:

 • spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion
 • redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier
 • zmniejszeniu spożycia soli kuchennej.

Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karcie w serwisie YouTube.

Pomiary w Kiosku Profilaktycznym

W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli Polacy mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznymotwiera się w nowej karcie bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.plotwiera się w nowej karcie.

O tym jak jeszcze zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego - MATERIAŁY EDUKACYJNE

                                                                                                                 

Źródło: www.nfz.pl

Publikacja: Justyna Ziętara - specjalista ds. realizacji programów zdrowotnych