podsumowanie-akcji-dzien-babci-i-dziadka-389.jpg21 stycznia jest Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Łącznie seniorów w województwie pomorskim jest 530 tys. osób, a prawie 60 proc. z nich to kobiety.

Pomorscy seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia, to prawie 23 proc. całego społeczeństwa. Łącznie dziadków i babć już teraz jest więcej niż wnuczków. Dane pokazują, że na 100 osób w wieku 0-14 lat przypada średnio 138 seniorów, przy czym w miastach jest ich więcej (172) niż na wsi (90).

W dniach 21 - 24 stycznia odbyły się bezpłatne konsultacje zdrowotne przeprowadzane przez Poradnię Promocji Zdrowia. W ramach "Dni zdrowia Babci i Dziadka", seniorzy mogli skorzystać z badań oraz porad profilaktycznych niezbędnych do zachowania dobrej kondycji. W ciągu trzech dni ponad 100 osób sprawdziło stan swojego zdrowia w zakresie: pomiar poziomu glukozy, cholesterolu i trójglicerydów, pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Dodatkowo, w trakcie „Dni zdrowia Babci i Dziadka”, seniorzy mogli uzyskać informacje i materiały dotyczące badań profilaktycznych, takich jak: mammografia, cytologia oraz densytometria.

Badania odbyły się w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”, realizowanego przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, przy finansowaniu przez Miasto Słupsk. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.