Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest do kobiet, głównie tych spodziewających się dziecka, po porodzie lub wchodzących w okres menopauzy. Fizjoterapia ta pomocna jest w przypadkach związanych z dysfunkcją mięśni przepony miednicy, które mogą prowadzić do problemów z utrzymaniem moczu, dolegliwości bólowych kręgosłupa, czy miednicy. Grupę osób, dla której ten rodzaj terapii jest szczególnie potrzebny, stanowią kobiety w ciąży, po porodzie, aktwyne fizycznie, czy w okresie menopauzy. Jednak nie tylko. Konsultacja fizjoterapeutyczna zalecana jest wszystkim kobietom. Fizjoterapeuta w ramach profilaktyki nauczy pacjentkę pracy z własnym ciałem i zadba także o jej kręgosłup. Ten rodzaj fizjoterapii wskazany jest także kobietom w ciąży jako terapia przygotowująca do porodu, w przypadku dolegliwości związanych z okresem ciąży, np. bólu kręgosłupa, spojenia łonowego, miednicy lub obrzęków, a także jako regeneracja poporodowa. Pierwsze wyniki terapii widoczne są już nawet po kilku tygodniach. Jej celem jest wzmocnienie całej przepony miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha, który jest skolerowany z dnem miednicy, a także całej obręczy miednicy i kręgosłupa.

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY UROGINEKOLOGICZNE
- wysiłkowe nietrzymanie moczu (przy kaszlu, śmiechu, kichaniu),
- naglące nietrzymanie moczu (częsta, silna potrzeba oddania moczu mimo niewielkiego stopnia wypełnienia pęcherza moczowego),
- obniżenie narządów miednicy mniejszej (uczucie ucisku w okolicach pochwy, krocza, odbytu),
- bolesne współżycie, ból i zaburzenia czucia w okolicach narządów płciowych,
- zaburzenia dotyczące blizn po nacięciu i pęknięciu krocza oraz po cięciu cesarskim.

W dniu 31 lipca w Szkole Rodzenia odbyło się spotkanie prowadzone przez specjalistów fizjoterapii:  Intifemina - fizjoterapia uroginekologiczna Oliwia Fojcik - Olszewska oraz Centrum Rehabilitacji Avenir - Natalia Wiernicka i Wojciech Czajka. Spotkania w tym zakresie odbywają cyklicznie,  a udział w nich mogą wziąć udział uczestniczki Szkoły Rodzenia "Jakość narodzin - jakość  życia" działającej w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja". Specjaliści prowadzą spotkania w charakterze gości naszej Szkoły Rodzenia.

Zapraszamy na Facebook Szkoła Rodzenia "Jakość narodzin - jakość życia"