Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Samokontrola piersi jest łatwym, nieinwazyjnym badaniem, które kobieta może przeprowadzić samodzielnie w spokoju, w warunkach domowych. Ma ono na celu dokładne poznanie przez kobietę kształtu i struktury piersi, jak również zachodzących w nich zmian. Samobadanie piersi zaleca się u kobiet w każdym wieku, a po skończeniu 20 roku życia powinno się ono stać nawykiem kontynuowanym już zawsze. Podstawą wiarygodności badania jest systematyczność, ponieważ jedynie regularna samokontrola pozwala kobiecie na wypracowanie prawidłowej techniki oraz ewentualne wykrycie niepokojących zmian. Kobiety, które regularnie przeprowadzają samobadanie piersi, mogą wykryć guz wielkości około 1 cm.
Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu. U kobiet miesiączkujących optymalnym okresem do przeprowadzenia badania jest 2-3 dzień po miesiączce, ponieważ piersi wtedy nie bolą i są mniej obrzęknięte. Kobiety po menopauzie powinny wykonywać samobadanie piersi w wybranym, tym samym dniu każdego miesiąca.
Podczas samobadania w piersi można wykryć wiele zmian, które mogą budzić niepokój i wątpliwość co do ich charakteru, ale nie wszystkie są zmianami nowotworowymi. Każdy niepokojący kobietę objaw wymaga konsultacji położnej lub lekarza. Szybkie przystąpienie do dalszej diagnostyki i leczenia wykrytych zmian w piersiach zwiększa szanse na całkowite wyleczenie nowotworu, a tym samym powrót kobiety do życia zawodowego i społecznego.
Przypominamy, że w Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku przeprowadza badania w ramach programów profilaktycznych realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kobiety w wieku 25 – 59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat oraz kobiety w wieku 50 - 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.
