9 września - Światowy Dzień FAS

Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
SPMZOZ Słupsk

Samodzielny Publiczny Miejski Zakład
Opieki Zdrowotnej w SłupskuA
76-200 Słupsk, ul. Tuwima 37

Słupsk
Projekty dofinansowywane z budżetu państwa i państwowych funduszy celowych
Projekt unijny
BIP
Data publikacji: 2021-09-09

Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, która powinna być wolna od alkoholu! Alkoholowy Zespół Płodowy (ang. FAS: Fetal Alcohol Syndrome) jest zespołem uszkodzeń organizmu i związanych z tym zaburzeń rozwoju u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

FAS jest nieuleczalny, a więc występuje u dzieci i dorosłych. Można jedynie, dzięki kompleksowej pomocy różnych specjalistów, pomóc osobom nim dotkniętym w lepszym funkcjonowaniu.

Szkoła Rodzenia projektu "Zdrowie - Mama i Ja" od wielu lat prowadzi profilaktykę FAS, organizując zajęcia, wykłady i warsztaty dla młodzieży, czyli przyszłych rodziców. Informujemy o zagrożeniu, uczymy zdrowych nawyków, przewidywania i odpowiedzialności. W trakcie naszych zajęć wykorzystujemy symulatory niemowlęcia z zespołem FAS, oraz Zespołem Dziecka Potrząsanego. Takie lekcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem, wiemy jednak doskonale, że tej wiedzy i ostrzegania nigdy nie jest za wiele.

W dniu 19 września 2021 r. podczas obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu pod hasłem "Dbaj o zdrowie" przy stanowisku SPMZOZ w Słupsku prezentowane będą ww. fantomy niemowląt, ulotki na temat FAS oraz będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologiem w tym temacie. Zapraszamy! Więcej informacji nt. wydarzenia wkrótce.


Pamiętaj, FAS to zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję w ciąży!

Zapraszamy do galerii zdjęć z naszych poprzednich obchodów Światowego Dnia FAS w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja".

back to top