II Tydzień Godnego Porodu w Słupsku_25_05_2018

Zdrowie - Mama i JaWydarzenia/informacje › II Tydzień Godnego Porodu w Słupsku_25_05_2018

Fundacja Rodzić po Ludzku z Warszawy po raz drugi zorganizowała Tydzień Godnego Porodu - ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet w ciąży, par oczekujących dziecka, rodziców małych dzieci. Wspólnie z położnymi, doulami, instruktorkami szkół rodzenia, promotorkami karmienia piersią oraz kobietami, którym bliska jest idea „rodzenia po ludzku” w ponad 50 miastach w całym kraju w jednym majowym tygodniu zorganizowanych zostało kilkaset bezpłatnych wydarzeń o tematyce okołoporodowej.

Tegoroczny Tydzień odbył się pod hasłem „Plan porodu – poznaję moje potrzeby i prawa”.W dniach 21-27 maja lokalne aktywistki mówiły kobietom w całej Polsce o planie porodu – czym jest i dlaczego warto go mieć. Po to, by kobiety wiedziały, że zgodnie z prawem mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami. Obok spotkań na temat planu porodu i jego korzyści, odbywały się warsztaty, spotkania laktacyjne, spotkania z ekspertami - położnymi, doradczyniami laktacyjnymi, fizjoterapeutami, psychologami oraz rozmowy na temat sytuacji i jakości opieki okołoporodowej w lokalnych szpitalach.

Również Słupsk po raz drugi dołączył do Tygodnia Godnego Porodu. W dniach 22 – 25 maja w Szkole Rodzenia „Jakość narodzin – jakość życia” przy ul. Westerplatte odbyło się m.in. spotkanie dot. standardów opieki okołoporodowej i planu porodu - czym jest i dlaczego warto go mieć? Spotkanie prowadziła położna - Amelia Kosińska – Wiatrak. W tym samym dniu panie mogły wypróbować na sobie sprzęt o nazwie TENS. Co to jest TENS? Jest TO nieinwazyjna, wolna od chemii metoda łagodzenia bólu porodowego. Łagodna, przezskórna stymulacja nerwów wykonywana malutkim, podręcznym stymulatorem. W trakcje porodu kobieta sama dawkuje sobie natężenie stymulacji w pełni aktywnie uczestnicząc w porodzie bez konieczności stosowania środków farmakologicznych.

Zalety użycia sprzętu:
- uwalnia od uporczywego bólu porodowego,
- skrócenie czasu porodu,
- zmniejszenie zmęczenia rodzącej kobiety,
- alternatywa dla farmakologicznych środków przeciwbólowych i ich konsekwencji,
- zwiększenie wydzielania endorfin – neurohormonów łagodzących na wiele godzin czucie bólu,
- brak ubocznych skutków dla mamy
- pełne bezpieczeństwo dziecka

W czwartek 24 maja przez cały dzień odbywały się warsztaty prowadzone przez Annę Hildebrandt z firmy Rodzice bez obaw działającej na co dzień na terenie Trójmiasta.

Przyszli rodzice mieli okazję wziąć udział w spotkaniu pn. Zabawkologia dla rodziców – czyli wykład z elementami warsztatu o wpływie popularnych zabawek (np. karuzeli, mat edukacyjnych, szumiących misiów, kontrastowych książeczek) na rozwijające się zmysły niemowlaka. Pani Anna opowiedziała jak i kiedy z nich korzystać, by stymulowały rozwój, a nie go utrudniały.

W tym samym dniu odbył się pokaz masażu Shantala – czyli nauka ćwiczeń stymulujących prawidłowy rozwój ruchowy dziecka dla par spodziewających się dziecka. Rodzice mogli poznać teoretyczne podstawy masażu niemowlęcego, praktyczną naukę masażu Shantala, praktyczną naukę ćwiczeń stymulujących prawidłowy rozwój ruchowy dziecka.

Ostatnim spotkaniem, które poprowadziła specjalistka z Gdyni było spotkanie pn. „Wieź daje siłę” - wykład o kształtowaniu się więzi między rodzicami i dziećmi w ciąży i pierwszych miesiącach życia dziecka i jej wpływ na całe życie dziecka (m.in. rozwój psychoruchowy, umiejętności społeczne, zdolności komunikacji).

W piątek Tydzień Godnego Porodu w Słupsku odbył się w plenerze, a dokładnie w Parku Kultury i Wypoczynku.  W pięknych okolicznościach przyrody i promieniach słońca panie miały okazję ćwiczyć jogę z Małgorzatą Domżalską, która na co dzień prowadzi Słupski Dom Jogi. Podczas warsztatu przyszłe mamy dowiedziały się w jaki sposób mogą przygotować ciało i psychikę na doświadczenie porodu.

Spotkaniem kończącym Tydzień Godnego Porodu w Słupsku było  Chustonoszenie, podczas którego przedstawione zostały korzyści płynące z noszenia w chuście, zarówno dla maluszka jak i dla noszącego. Rodzice dowiedzieli się jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja dziecka w chuście i jakie ma znaczenie dla jego rozwoju. Doradczyni chustowa Karolina Malinowska pokazała również kilka wiązań oraz podpowiedziała jaką chustę wybrać na początek przygody z noszeniem.

Wszystkie spotkania , które odbyły się  podczas Tygodnia Godnego Porodu łączyło jedno –  dostarczały konkretnej wiedzy i przekazywały wizję porodu, jako pięknego i umacniającego wydarzenia. Wracały do tego, co naturalne i instynktowne, przypominały, że to kobieta zna swoje ciało najlepiej.

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas