Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Zdrowie - Mama i JaWydarzenia/informacje › Światowy Tydzień Karmienia Piersią

693.1361.jpgW dniach od 1 do 7 sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Inicjatorem akcji organizowanej już po raz 25 jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action), której celem jest upowszechnienie karmienia piersią na świecie i zwrócenie uwagi na ważne aspekty i korzyści z tego wynikające – ekonomiczne, zdrowotne i obyczajowe.

Obecnie tydzień jest obchodzony w około 170 krajach zarówno przez pracowników służby zdrowia, media, a także karmiące matki. Tydzień Karmienia Piersią rozpoczyna się 1 sierpnia i upamiętnia datę podpisania Deklaracji Innocenti, którą podpisali rządowi decydenci, WHO, UNICEF oraz inne organizacje działające na rzecz ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem do zapewnienia niemowlętom składników odżywczych, których potrzebują. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka, które należy rozpocząć w ciągu jednej godziny po urodzeniu. Potem powinno nastąpić rozszerzenie diety o lokalne produkty, jednocześnie kontynuując karmienie piersią przez okres do 2 lat lub dłużej.

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zachęca ludzi do „wspierania matek w karmieniu piersią zawsze i wszędzie", jako że całe społeczeństwo pełni ważną rolę w tworzeniu przyjaznego dla nich otoczenia.

Hasło WHO roku 2016 - Karmienie piersią: KLUCZEM DO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. Przyjmując, że karmienie piersią jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju, będziemy cenić nasze zdrowie już od momentu narodzin, szanować siebie oraz otaczający nas świat.

Zapraszamy kobiety karmiące oraz wszystkich wspierających karmienie piersią na piknik zorganizowany w ramach obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią. Piknik odbędzie się w dniu 05.08.2016 r. o godz. 12.00 w Parku Kultury i Wypoczynku. Więcej informacji tutaj https://www.facebook.com/events/283041802071839

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas