Światowy Dzień FAS - Ciąża bez alkoholu_2016_09_09

Zdrowie - Mama i JaWydarzenia/informacje › Światowy Dzień FAS - Ciąża bez alkoholu_2016_09_09

Jak co roku, 9 września o godzinie 9.09, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego. Po raz pierwszy obchodzony był 9.09.1999r. Wybrana data nie jest przypadkowa. Dziewiątki to symbol ciąży. Święto ma na celu, przede wszystkim, uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży. Chodzi również o zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na występowanie tego problemu.

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowany działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów.

FAS jest jednostką chorobową w 100% możliwą do uniknięcia, wystarczy, że kobieta w ciąży powstrzyma się od picia alkoholu w każdej, nawet niewielkiej ilości !

W obchody Światowego Dnia FAS - Płodowego Zespołu Alkoholowego włączył się Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja", finansowanego przez Miasto Słupsk. Na spotkanie, które odbędzie się w dniu 9 września o godz. 9.09 w Szkole Rodzenia przy ul. Westerplatte 1, zaproszeni zostali uczniowie słupskich szkół ponadgimnazjalnych. Celem spotkania jest uświadomienie młodym ludziom, a przyszłym rodzicom faktów na temat szkodliwości spożywania alkoholu w czasie ciąży oraz skonfrontowanie ich z funkcjonującymi stereotypami.

Ponadto na spotkaniu zostanie poruszony temat o innych teratogenach, czyli czynnikach zewnętrznych, których kobieta może uniknąć, aby nie doprowadzić do uszkodzenia dziecka w okresie płodowym, a także temat syndromu dziecka potrząsanego. Spotkanie poprowadzą specjaliści ze Szkoły Rodzenia – psycholog Maja Majchrzak oraz z Poradni Planowania Rodziny – edukator wychowania seksualnego Mariusz Modrzewski. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych powyższym tematem.

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas