PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

Aktualności › PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

Dlaczego warto wykonywać badanie mammogarficzne?

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Czy do takiego badania trzeba się specjalnie przygotować?

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. W przypadku, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje termin badania powinien przypadać kilka dni po okresie, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk - wtedy pacjentka nie będzie odczuwać dyskomfortu podczas badania.

Jak wygląda badanie mammograficzne?

Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa tylko kilka sekund.

 

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas