Aktualności

Aktualności

SPMZOZ partnerem projektu: „Znajdź pracę! Kierunek pielęgniarski na Akademii Pomorskiej w Słupsku = oferta dla Ciebie”

07:50, 2017-11-13

795.1751.jpgSamodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku uczestniczy w  projekcie partnerskim realizowanym przez Akademię Pomorską w Słupsku. Jego celem jest  poprawa jakości kształcenia na kierunku pielęgniarskim, wzrost absolwentów tego kierunku oraz zwiększenie liczby zatrudnionych pielęgniarek/pielęgniarzy w polskim systemie ochrony zdrowia.

W ramach projektu przyznawane będą m.in. stypendia dla studentów, organizowane ponadprogramowe praktyki, zwracane koszty dojazdu dla studentów poza miejscem odbywania praktyk.
Projekt realizowany będzie do 30 września 2019 roku, dofinansowanie wynosi 982 977,00 zł, w tym wkład UE 920 504,47 zł.

więcej

Aktualności

Weekendowe badania mammograficzne - 28-29 października (sobota/niedziela)

14:25, 2017-10-20

793.1743.jpg

Aktualności

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

14:21, 2017-10-20

792.1742.jpgNietolerancja czy alergia ?– to pytanie często zadajemy sobie, gdy dokuczają nam nawracające dolegliwości żołądkowo- jelitowe, ogólne osłabienie, nudności, bóle brzucha , wzdęcia i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, nieuzasadniony przyrost lub ubytek masy ciała , trądzik , łuszczyca, atopowe zapalenie skóry a nawet dna moczanowa i przewlekłe bóle stawów.

Zachęcamy do wykonania testów , które pomogą postawić właściwą diagnozę i polepszyć komfort naszego życia. Badanie nadwrażliwości ( nietolerancji) pokarmowej wykonujemy oznaczając przeciwciała IgG4.

Nietolerancja pokarmowa jest reakcją układu odpornościowego na niektóre produkty spożywcze. Często tak się dzieje w zespołach chorobowych związanych z nieprawidłową funkcją jelit, gdy zachwiana zostaje bariera jelitowa i dochodzi do przenikania substancji pokarmowych do krwi. Dochodzi wtedy do produkcji przeciwciał ( IgG) przeciwko substancjom pokarmowym, które organizm uznaje za szkodliwe.  Często ma to miejsce w zespole jelita drażliwego czy  zespole przeciekającego jelita . Wykonywanie oznaczeń przeciwciał IgG4 ma też duże znaczenie w ocenie przebiegu immunoterapii ( ocena przeciwciał IgE wraz z IgG4) .

Zachęcamy do wykonania badań na alergie IgG4 w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej SPMZOZ w Słupsku, mieszczącym się w Przychodni Rejonowej przy ul. Tuwima 37.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji w godzinach  6:30 – 18:00. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu:
(59) 847-45-50

Aktualności

Różowy październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi

14:15, 2017-10-11

Samobadanie piersiCo roku październik obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem, szczególnie z rakiem piersi u kobiet. W tym czasie zachęcamy do badań profilaktycznych w szczególności wszystkie mieszkanki miasta Słupska i okolic.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 roku odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu wymienionego nowotworu. Dodatkowo, rak piersi – wśród wszystkich chorób nowotworowych – jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Największą przeszkodą w walce z tym nowotworem złośliwym jest jego późna wykrywalność. Choroba ta wciąż stanowi w naszej mentalności pewnego rodzaju tabu, nie chce się o niej wiedzieć, a tym bardziej rozmawiać. Zbyt mało kobiet u nas w kraju ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

W ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk prowadzona jest edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi. Na spotkaniach panie dowiadują się jak ważna jest profilaktyka, czym się rożni badanie USG od badania mammograficznego, oraz które panie kwalifikują się do bezpłatnego programu NFZ. Na fantomie panie ćwiczą naukę samobadania piersi. Dzięki możliwości dowolnego umieszczania guzków w fantomie, nauka jest bardziej urozmaicona. Takie spotkania mają również charakter motywujący kobiety do częstej samokontroli piersi  oraz korzystania z mammografii. Zachęcamy do kontaktu z Poradnią: 59 844 76 21 w celu umówienia spotkania indywidualnego lub grupowego dla firm i instytucji.

więcej

Aktualności

Tydzień Bliskości w Słupsku za nami

11:14, 2017-10-10

Tydzień BliskościWarsztaty, wykłady, zajęcia dla maluszków i dla ich rodziców – Szkoła Rodzenia „Jakość narodzin – jakość życia” po raz drugi uczciła październikowy International Babywearing Week, czyli Międzynarodowy Tydzień Noszenia Dzieci organizując Tydzień Bliskości w Słupsku. W zajęciach ogółem wzięło udział około osiemdziesięciu osób. Skoro to Międzynarodowy Tydzień Noszenia Dzieci, to oczywiście nie zabrakło warsztatów chustowych, które prowadziła Karolina Malinowska, Doradca Noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie ClauWi®.

Jednak tematyka Tygodnia nie obejmowała wyłącznie chustonoszenia. Mieszkanki Słupska miały okazję porozmawiać z psycholog Agnieszką Suską o emocjach jakie pojawiają się              w rodzinie wraz z przyjściem dziecka na świat, a o zdrowym odżywianiu z doradcą żywieniowym Sylwią Laskowską z Poradni Promocji Zdrowia. Słupska szkoła muzyczna Yamaha przeprowadziła zajęcia umuzykalniające dla maluszków od 4 do 18 msc. życia, a psycholog ze Szkoły Rodzenia Maja Majchrzak opowiedziała kobietom w ciąży jaki wpływ na rozwój dziecka ma słuchanie muzyki. Panie wzięły również udział w prowadzonych przez psycholożkę zajęciach z relaksacji.

W związku z tym, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchody Tygodnia Bliskości były doskonałą okazją, aby przypomnieć kobietom jak istotną rolę dla ich zdrowia pełni profilaktyka raka piersi. Podczas spotkania z położną Krystyną Kowczugo panie dowiedziały się jak ważne jest samobadanie piersi oraz nauczyły się jak prawidłowo je wykonywać.

W ostatnim dniu Tygodnia rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Agatę Urbańczyk    z Centrum Helen Doron w Słupsku. Nie brakowało piosenek i zabaw w języku angielskim, przy których było mnóstwo uśmiechu. Tydzień Bliskości w Słupsku zakończył się wspólnym tańcem z maluchami w chustach lub na rękach. Zajęcia w rytmach salsy poprowadziła Martyna Gierszewska – instruktorka tańca. Panie przekonały się, że taniec pozwala nie tylko na pozbycie się zbędnych kilogramów po ciąży, ale również pogłębia więź ze swoim Maluszkiem.

Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów i partnerów Międzynarodowy Tydzień Bliskości był wydarzeniem, z którego rodzice mogli korzystać bezpłatnie. W tym Tygodniu chodziło przede wszystkim o noszenie dzieci w chuście, ale najważniejsza okazała się  bliskość. Bliskość między rodzicami a dziećmi, między sobą nawzajem, gdy zawiązywały się nowe znajomości. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Szkoła Rodzenia "Jakość narodzin - jakość życia" działa w ramach projektu Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk.

więcej

Aktualności

Krew na zaproszenie

10:30, 2017-10-09

Krew na zaproszenieRównież w tym roku pracownicy SPMZOZ w Słupsku wsparli Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w akcji pn. Krew na zaproszenie.  Akcja wspólnego oddawania krwi odbyła się 6 października w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku. Główną jej ideą jest uzupełnienie zapasów Stacji Krwiodawstwa oraz promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Podczas piątkowej akcji krew oddało kilkanaście osób. Dziękujemy krwiodawcom udziału i gratulujemy organizatorom.
Krew to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płyn ustrojowy w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób, mogących zaistnieć bez nagłych wypadków, wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi. Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn. Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów – krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek. (oddajkrew.pl)

więcej

Aktualności

Słupskie Dni Seniora - Galeria

15:02, 2017-10-02

Słupskie Dni SenioraZa nami pierwsza edycja Słupskich Dni Seniora. W dniu 29 września 2017 r. w auli Akademii Pomoskiej przy ul. Arciszewskiego, seniorzy mogli zapoznać się z ofertą SPMZOZ w Słupsku, zmierzyć ciśnienie krwi, skorzystać z porad dietetycznych oraz nauczyć się prawidłowego wykonywania samobadania piersi. Słupskie Dni Seniora zorganizowane zostały z inicjatywy Słupskiej Rady Seniorów przez Stowarzyszenie Horyzont. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

więcej

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Lekarza - 01.10.2017

14:55, 2017-09-28

772.1678.jpg

Aktualności

Tydzień Bliskości w Słupsku

14:49, 2017-09-27

ZamotaniSzkoła Rodzenia Jakość narodzin – Jakość życia zaprasza wszystkich rodziców i ich dzieci na cykl bezpłatnych spotkań, które zostały zorganizowane z okazji obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bliskości. 

Międzynarodowy Tydzień Bliskości to święto stworzone przez organizację BabyWearing International Inc., która propaguje noszenie dzieci w chustach, miękkich nosidłach czy po prostu w ramionach rodziców. Hasłem tegorocznej, dziewiątej edycji Tygodnia Bliskości jest “Zamotani”. Inspiracją dla hasła były splecione, zamotane ze sobą pojedyncze i różnorodne nici, które złączone ze sobą tworzą materiały, z których powstają chusty i nosidła. Wszystkie te nici tworzą jeden materiał tak samo jak wszyscy ludzie i grupy z całego świata tworzą jedną społeczność noszących.

Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów Międzynarodowy Tydzień Bliskości jest wydarzeniem, z którego rodzice małych dzieci i rodzice oczekujący dziecka mogą korzystać bezpłatnie. W dniach 03-06.10.2017 r. będzie można skorzystać z bezpłatnych warsztatów, spotkań i wykładów. W programie m.in.:  spotkanie  z dietetykiem, pokazy chustonoszenia, spotkania z muzyką i językiem angielskim.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego podczas Tygodnia Bliskości w Słupsku w dn. 05.10.2017 r. (czwartek) o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie pn. „Dbaj o piersi w każdym wieku”. Na spotkaniu panie dowiedzą się jak ważne jest samobadanie piersi oraz nauczą się jak prawidłowo je wykonywać.

Wszystkie spotkania odbędą się w Szkole Rodzenia, Przychodnia Rejonowa przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku.

Szczegółowy harmonogram znajdą Państwo tutaj Tydzień Bliskości w Słupsku

Szkoła Rodzenia Jakość narodzin - Jakość życia działa w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk.

Aktualności

Zaproszenie na Słupskie Dni Seniora

10:04, 2017-09-21

<a href="http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/starszy-para-tulenie-w-domu_857945.htm">Zaprojektowane przez Freepik</a>W dniach od 28 do 30 września 2017 r. odbędzie się pierwsza edycja Słupskich Dni Seniora, w trakcie których osoby starsze, ich rodziny, opiekunowie mogą uczestniczyć w wielu warsztatach i wykładach.   W przedzień Międzynarodowego Dnia Osób Starszych proponowanymi działaniami organizatorzy pragną zwrócić uwagę z jednej strony na potencjał osób starszych, bogactwo doświadczeń, możliwości, z drugiej zaś zaprezentować ofertę skierowaną do seniorek i seniorów oraz mówić o ich problemach, potrzebach i trudnościach. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą miały okazję zapoznać się z propozycją placówek funkcjonujących na rzecz osób starszych. Słupskie Dni Seniora organizowane są z inicjatywy Słupskiej Rady Seniorów przez Stowarzyszenie Horyzont.

W dniu 29 września (piątek) o godz. 13.00 zapraszamy do skorzystania z warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Poradni Promocji Zdrowia - projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk. Miejsce - Akademia Pomorska ul. Arciszewskiego.

  • Profilaktyka raka piersi - nauka samobadania piersi na fantomie - sala nr 1
  • Rola żywienia w profilaktyce chorób dietozależnych - sala nr 2
  • Higiena jamy ustnej - sala nr 3

Natomiast w godz. 10.00 - 14.00 zapraszamy do naszego stanowiska w holu budynku, gdzie będą mogli Państwo porozmawiać z dietetykiem lub zmierzyć ciśnienie.

Słupskie Dni Seniora - harmonogram

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas