Aktualności

Aktualności

Badania Profilaktyczne i Edukacja Zdrowotna w Korzybiu

20:01, 2018-09-30

22 września na plaży w Korzybiu po raz XII899.2158.jpg odbyły się Mistrzostwa w zbieraniu grzybów. To jedna z najważniejszych jesiennych imprez w gminie Kępice. Grzybobranie połączone było z degustacją regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń, sołectwa oraz mistrzów gotowania. W tym roku na wspólne gotowanie zaprosił Grzegorz Russak, znany z programów telewizyjnych mistrz przyrządzania dziczyzny.

Grzybobranie połączone było także ze zbiórką na rzecz mieszkańca gminy Kępice byłego żołnierza zawodowego Henryka Łepeckiego, który potrzebuje specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Pan Henryk po ukąszeniu przez pszczołę doznał wstrząsu i nie może samodzielnie funkcjonować. Podczas festynu rodzina, przyjaciele i żołnierze z jednostki Pana Henryka zorganizowali zbiórkę na jego leczenie.

Na stanowisku obsługiwanym przez personel Poradni Promocji Zdrowia działającej w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja” wykonano badania poziomu cholesterolu we krwi, poziomu glukozy oraz trójglicerydów. Wielu chętnym zmierzono również ciśnienie krwi. Można było także uzyskać materiały i szczegółowe informacje o profilaktycznych badaniach wykonywanych w placówkach zakładu

 

więcej

Aktualności

Bezpłatna infolinia onkologiczna

19:17, 2018-09-28

 

897.2147.jpg

Zakres realizowanych przez infolinię usług:

profilaktyka nowotworów

placówki onkologiczne

pomoc psychologiczna i psychoonkologiczna

organizacje wspierające pacjentów

placówki wykonujące badania diagnostyczne

wykaz sklepów medycznych

wypożyczalnie sprzętu medycznego

więcej

Aktualności

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

18:54, 2018-09-28

896.2146.jpgZapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego, do  Zakładu Rentgenodiagnostyki przy ulicy Tuwima 37 w Słupsku.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA BADANIE

w dni powszednie w godzinach 7.30 -18.00

telefon: 59 847-45-20

W przypadku rejestracji telefonicznej wymagany będzie numer PESEL

Informację o terminie, w którym wykonano ostatnie badanie mammograficzne pacjentki uzyskają w rejestracji Zakładu RTG.

Prosimy o zabranie dowodu osobistego oraz zdjęć z poprzednich badań.

Panie nie objęte programem profilaktycznym mogą wykonać badanie:

bezpłatnie - na podstawie skierowania lekarskiego od lekarza specjalisty, z ktorym SPMZOZ ma podpisaną umowę,

odpłatnie - posiadając zaświadczenie lekarskie o zasadności wykonania badania np. z prywatnego gabinetu lekarskiego.

więcej

Aktualności

Zamiast leczyć - Badaj się

18:02, 2018-09-28

895.2145.jpg

Październik od wielu lat nazywany jest miesiącem walki z rakiem piersi. To doskonały moment na przypomnienie sobie jak ważne jest samobadanie piersi. Rak piersi należy do najczęściej występujących u kobiet nowotworów na świecie. Wcześnie rozpoznany i właściwie leczony jest uleczalny w około 90 procentach. W Polsce co roku, na raka piersi choruje około 17 tysięcy kobiet, a około 5 tysięcy umiera. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.

Dlatego Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku zaprasza wszystkich pracodawców do przyłączenia się do akcji profilaktycznej  pn. „Zamiast leczyć - Badaj się!”, skierowanej do kobiet pracujących. Udział w akcji polega na   przeprowadzeniu w siedzibie firmy spotkań edukacyjnych dotyczących profilaktyki raka piersi, na którym panie dowiedzą się   jak ważna jest samokontrola piersi oraz regularne wykonywanie badania mammograficznego.

 Zachęcamy firmy, zakłady pracy, jednostki miejskie z terenu miasta Słupska i okolic do przyłączenia się do naszej akcji „Zamiast leczyć - Badaj się!”. Wspólnie możemy przyczynić się do poprawy stanu zdrowia kobiet z naszego regionu. Kontakt w powyższej sprawie: Klimczuk Dorota, tel. 59 84 74 509, e-mail: d.klimczuk@spmzoz-slupsk.pl

 

 

więcej

Aktualności

Światowy dzień FAS 09.09.2018 Ciąża bez alkoholu !!!!

08:49, 2018-09-20

892.2136.jpgJako pierwszy zniekształcone rysy twarzy oraz śmiertelność noworodków wywołane działaniem alkoholu nazwał mianem FAS Kenneth Lyons Jones w 1973 r., choć o negatywnym wpływie alkoholu na płód wiedziano i pisano już dużo wcześniej. Siedem lat później badacze z Zespołu Badań nad FAS przy amerykańskim Towarzystwie Badań nad Alkoholizmem określili diagnostyczne kryteria FAS. Wśród nich znalazły się: prenatalne i postnatalne opóźnienia wzrostu i ciężaru ciała, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (objawy neurologiczne, opóźniony rozwój intelektualny) oraz dysmorfia twarzy (małogłowie, krótki wymiar oczodołowy, słabo rozwinięta rynienka podnoskowa, cienka górna warga, spłaszczona okolica szczęk).

W obchody Światowego Dnia FAS - Płodowego Zespołu Alkoholowego włączył się Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja", finansowanego przez Miasto Słupsk. Na spotkanie, które odbyło się w dniu 14 września, zaproszeni zostali uczniowie słupskich szkół ponadpodstawowych oraz specjaliści z zakresu FAS. Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom, a przyszłym rodzicom faktów na temat szkodliwości spożywania alkoholu w czasie ciąży oraz skonfrontowanie ich z funkcjonującymi stereotypami

         ZAPAMIĘAJ !!!!

  • W Polsce rodzi się rocznie około 1000 dzieci z FAS.
  • Dzieci z FASD (Spektrum Zaburzeń Spowodowanych Alkoholem) jest nawet dziesięciokrotnie więcej.
  • Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, która nie zaszkodzi dziecku w łonie matki.
  • Dzieci z FAS nie są wyłącznie dziećmi alkoholiczek. Mogą być dziećmi zupełnie zdrowych kobiet, które w czasie ciąży wypiją alkohol.
  • FASu nie można wyleczyć, nie można z niego wyrosnąć, ale można go w 100% uniknąć – nie pijąc alkoholu w czasie ciąży.

 

więcej

Aktualności

SPMZOZ w Słupsku wykona przeglądy stomatologiczne dla uczniów klas VI, VII, VIII szkół podstawowych

14:13, 2018-09-10

891.2135.jpgSamodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku rozpoczął realizację programu profilaktycznego współfinansowanego przez Urząd Miasta Słupska, pn. „ Program profilaktyki zdrowotnej w zakresie wykonania przeglądów stomatologicznych wśród uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2017/2018 do szóstych i siódmych klas oraz 2018/2019 siódmych i ósmych klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych”.

Celem programu jest podniesienie świadomości zdrowotnej młodzieży i ich rodziców poprzez edukację, zmianę zachowań prozdrowotnych, poznanie techniki prawidłowego mycia zębów i zachęcanie rodziców do wizyt z dzieckiem w gabinecie dentystycznym.

Na podstawie danych medycznych można już śmiało mówić o epidemii próchnicy i chorób przyzębia. Pod względem stanu uzębienia zajmujemy jedne z ostatnich miejsc w Europie. Ponad 40% osób po 65 roku życia nie ma zębów, a 4 % Polaków między 35. a 44. rokiem życia jest bezzębnych. Ponad 80% osób wymaga zabiegów usuwających kamień nazębny. Nie lepiej wygląda sytuacja wśród dzieci i młodzieży.

więcej

Aktualności

Świadoma Mama

09:29, 2018-09-10

888.2134.jpgJuż po raz kolejny w Szkole Rodzenia odbyły się warsztaty pod nazwą „Świadoma Mama”. W wykładach gościnnie wzięli udział specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas spotkania zostały poruszone najważniejsze kwestie z zakresu praw przysługujących kobietom w ciąży, matkom samodzielnie wychowującym dzieci i rodzicom (prawo pracy, prawo podatkowe, prawo rodzinne, becikowe, prawa socjalne).

W trakcie warsztatów specjaliści pomagają uczestniczkom dokonać analizy potencjału osobistego oraz określić ich cel zawodowy. Przedstawione zostają najskuteczniejsze metody poszukiwania pracy oraz prawa mamy pracującej.  Po spotkaniu odbywają się indywidualne konsultacje dla chętnych.

Warsztaty organizowane są w ramach spotkań Klubu Rodzica i Malucha,  które dają możliwość rodzicom podzielenia się problemami dotyczącymi rodzicielstwa i wychowywania dzieci oraz czas na wspólną zabawę z maluchami. Jest to również sposobność zasięgnięcia informacji i porady od specjalistów zapraszanych na klubowe spotkania.

więcej

Aktualności

Biuletyn 2/2018 "Zdrowie i rodzina" - zapraszamy do lektury!

12:15, 2018-07-11

875.2126.jpgZapraszamy do lektury drugiego w tym roku numeru biuletynu "Zdrowie i Rodzina". W tym numerze między innymi:

- Zdrowomocni - jak odchudzanie zmieniło ich życie?

- Wcześniak - jak wspierać jego rozwój?

- Jak mądrze wybierać zabawki dla dzieci?

- Szczepić czy nie szczepić? Na pytanie odpowiada lek. neonatolog Magdalena Kukulska

Co jeszcze oferuje mieszkańcom Słupska projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w ramach bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej? Bezpłatne egzemplarze do nabycia są we wszystkich przychodniach rejonowych SPMZOZ w Słupsku, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej oraz Urzędzie Miejskim w Centrum Obsługi Mieszkańców. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk, a realizowany przez SPMZOZ w Słupsku.

Biuletyn Zdrowie i Rodzina 002.2018

Aktualności

Zdrowie i rodzina - odcinek wakacyjny

10:02, 2018-07-10

ZdrowomocniZapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu Zdrowie i rodzina. A w nim wiele ważnych informacji oraz rozmów z naszymi specjalistami:

- uroczysta gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Usmiechniętego Pacjenta,

- relacja z ostatnich akcji profilaktycznych w ramach projektu,

- uroczyste zakończnie II edycji Klubu Zdrowmocni - efekty uczestników,

- rozmowa z doradczynią laktacyjną - Gabriela Wólczyńską.

LINK - Zdrowie i Rodzina odc. 16

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja” są bezpłatne. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk.

Aktualności

SPMZOZ w Słupsku "Miejscem Przyjaznym Seniorom"

12:52, 2018-06-26

CertyfikatStowarzyszenie Horyzont oraz Słupska Rada Seniorów po raz piąty zorganizowali akcję pn. Miejsca Przyjazne Seniorom. Celem akcji było zarówno wyłonienie miejsc przyjaznych seniorom oferujących zniżki, promocje lub bezpłatne usługi dla osób starszych, które ukończyły 60 rok życia, jak również aktywizacja seniorek i seniorów. Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku po raz pierwszy przystapił do akcji i tym samym znalazł się wśród 49 firm i instytucji, w których osoby starsze mogą liczyć na szczególne traktowanie. SPMZOZ w Słupsku oferuje zamawianie leków poprzez formularz e-Recepta, co jest dużym udogodnieniem dla osób w starszym wieku, kąciki czytelnicze na terenie przychodni oraz bezpłatną profilaktykę i edukację zdrowotną w Poradni Promocji Zdrowia (konsultacje i porady żywieniowe) oraz Poradni Planowania Rodziny (edukacja seksualna seniorów). Poradnie realizowane są w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk. Gala, w czasie której zostały wręczone certyfikaty, odbyła się 25 czerwca 2018 w sali 211 Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas