Światowy Dzień FAS – nie pij alkoholu w ciąży!

Aktualności › Światowy Dzień FAS – nie pij alkoholu w ciąży!

FAS (Fetal Alcohol Syndrome), czyli Płodowy Zespół Alkoholowy, wraz z innymi zaburzeniami poalkoholowymi (FAE) zaliczany jest do grupy fizycznych i umysłowych zaburzeń wrodzonych, spowodowanych piciem alkoholu przez ciężarną matkę. Jest efektem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Przyjmuje się, że w Polsce rodzi się ok. 3 dzieci z FAS na 1000 żywych urodzeń, przy czym szacuje się, że dzieci z FAE (alkoholowy efekt płodowy), czyli mających mniej uszkodzeń może być nawet dziesięciokrotnie więcej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS i FAE niż z zespołem Downa.

Wiemy, że polskie kobiety piją alkohol w czasie ciąży i to wcale nierzadko (z badań PARPA wynika, że około 30% kobiet). Jest to wynik niepokojący, zważywszy, że zdecydowana większość badanych (88%) jest zdania, iż nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie jej dziecka. Część z nich pije w pierwszych tygodniach ciąży, nie widząc o swoim stanie. A właśnie w pierwszych tygodniach życia rozwijający się mózg jest najbardziej narażony na alkoholowe uszkodzenia.

Alkohol spożyty przez mamę przenika przez łożysko i po 40 min. dziecko ma takie samo jego stężenie w organizmie co ona. Jest jednak różnica: w reagowaniu organizmu dziecka i matki na szkodliwy środek. Dziecko nie ma jeszcze wykształconej wątroby, która jest odpowiedzialna za metabolizowanie alkoholu, więc jego organizm nie może się bronić tak, jak organizm matki. Alkohol uszkadza najbardziej mózg a także narządy wewnętrzne malucha. Dziecko w przyszłości może mieć kłopoty z nauką, koordynacją ruchową, słyszeniem i rozumieniem, może mieć także trudności ze znalezieniem sobie przyjaciół - bo inaczej wygląda lub inaczej się zachowuje.

Dzieciom urodzonym z FAS pomóc może szybka diagnoza i odpowiednia rehabilitacja, trzeba jednak pamiętać, że uszkodzenia spowodowane alkoholem są trwałe - nie można ich całkowicie wyleczyć. Można zapobiegać FAS w 100 % - wystarczy nie pić alkoholu w ciąży.

Profilaktyka w Szkole Rodzenia

Szkoła Rodzenia przy ulicy Westerplatte 1 w Słupsku, od kilku już lat prowadzi zajęcia dla przyszłych rodziców, zawiązane z informowaniem i profilaktyką przed chorobą FAS. Wykłady i warsztaty mają formę bardzo obrazową i mocno przemawiająca do wyobraźni przyszłej mamy i taty. Szkoła Rodzenia dysponuje lalkami-fantomami, które wyglądem odzwierciedlają niemowlę z chorobą FAS, oraz niemowlę którego matka w czasie ciąży zażywała narkotyki. Lalki te, wyglądają (i płaczą) jak chore dzieci urodzone z takimi zaburzeniami w rzeczywistości. Nie ma takiego napoju alkoholowego, ani takiej dawki, która wypita w okresie ciąży jest bezpieczna dla dziecka. Informowanie i ostrzeganie o tej trudnej chorobie, to ważny punkt zajęć w Szkole Rodzenia.

Przyszłe mamy, spodziewające się dziecka, zapraszamy na wykład o FAS, który odbędzie się 9 września o godzinie 12.00 w Szkole Rodzenia. Zajęcia poprowadzi pani psycholog, będzie można głębiej poznać to zjawisko, zadać pytania, upewnić się czy wiemy wystarczająco dużo, żeby ta choroba nigdy nie dotknęła naszego dziecka.

Wiedza to pierwszy krok, żeby ustrzec się przed trudnościami w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy.

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas