Aktualności

Aktualności

Mam wsparcie - Badam się! Październik miesiącem walki z rakiem piersi

13:50, 2016-10-10

586.1231.jpgPaździernik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę mieszkanek Słupska i okolic na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi).

Zaproszenia na badania wysyłane do kobiet listownie lub mailowo nie są zawsze skuteczne, a najlepsze efekty udaje się osiągnąć poprzez indywidualne kontakty międzyludzkie, na przykład za pośrednictwem pracodawcy. Dlatego Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku zaprasza wszystkich pracodawców do przyłączenia się do akcji profilaktycznej  pn. „Mam wsparcie – badam się!”, skierowanej do kobiet pracujących. Udział w akcji polega na przeprowadzeniu w siedzibie firmy spotkań edukacyjnych dotyczących profilaktyki raka piersi, na którym panie dowiedzą się jak ważna jest samokontrola piersi oraz regularne wykonywanie badania mammograficznego. Ponadto pracodawcy umożliwią chętnym paniom wykonanie badania mammograficznego lub USG w godzinach pracy. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu z NFZ lub na skierowanie lekarza ginekologa wykonywane będą w Zakładzie Rentgenodiagnostyki przy ul. Tuwima 37 po uprzednim ustaleniu godzin wizyty z pracodawcą.

Zachęcamy firmy, zakłady pracy, jednostki miejskie z terenu miasta Słupska i okolic do przyłączenia się do naszej akcji „Mam wsparcie – badam się!”. Wspólnie możemy przyczynić się do poprawy stanu zdrowia kobiet z naszego regionu. Kontakt w powyższej sprawie: Justyna Ziętara, tel. 59 84 74 509 lub 00, e-mail: j.zietara@spmzoz-slupsk.pl

więcej

Aktualności

Obowiązek informacyjny dla Pacjentów SPMZOZ w Słupsku

12:52, 2016-09-26

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych informujemy:

  1. Administratorem danych osobowych Pacjentów jest Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Słupsku przy ul. Tuwima 37.
  2. SPMZOZ przetwarza dane osobowe Pacjentów w celu świadczenia usług medycznych. Dane osobowe Pacjentów mogą być udostępnione podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
  3. Pacjenci mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
  4. Obowiązek podania danych wynika z właściwych przepisów prawa, w tym ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Aktualności

Spotkania dla seniorów w bibliotece miejskiej

10:38, 2016-09-26

579.1212.jpg

W celu aktywizacji słupskich seniorów Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku w ramach działań projektu "Zdrowie- Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, przygotowali szereg spotkań ze specjalistami.          W harmonogramie uwzględnione zostały między innymi wykłady przygotowane przez dietetyka, psychologa oraz ginekologa i położną. Na każdym spotkaniu poruszane są kwestie ważne dla seniorów, dotyczące między innymi higieny zdrowia psychicznego, zdrowia intymnego oraz prawidłowej diety. Niektóre z omawianych tematów to „Higiena psychiczna a jakość życia na emeryturze i nie tylko”, „Troszcz się o swoje piersi niezależnie ile masz lat”, „Zasady zdrowego odżywiania osób starszych”, a także „Syndrom pustego gniazda”.

W ramach spotkań odbywają się również projekcje filmów autorstwa Jacka Bławuta, które poruszają istotne kwestie społeczne. Spotkania prowadzone są przez Krystynę Mazurkiewicz – edukatorkę seksualną z Poradni Planowania Rodziny. Seniorzy mają okazję do zapoznania się filmem pt. Jeszcze nie wieczór, przedstawiający historię o miłości, przemijaniu i aktorach - ich dziwactwach i marzeniach, by zagrać jeszcze raz, być może ostatnią wielką rolę. Po filmie uczestnicy dyskutują o problemach trzeciego wieku.

Ponadto w ramach cyklu spotkań studia dyskusyjnego Jacka Bławuta, przekazującego wartości pedagogiczne filmu, dla wszystkich zainteresowanych prezentowane będą m.in: "Kostka cukru"- wartości moralne "Człowiek to brzmi dumnie?", "Szczur w koronie" - problem alkoholizmu, "Born dead"- wymiar resocjalizacji.

Spotkania odbywają się w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku oraz Miejscu Animacji Kultury. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się pod nr tel. 059 847 45 09 – koordynator projektu Justyna Ziętara oraz      w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się przy ul. Grodzkiej 3.

więcej

Aktualności

Promocja zdrowia w Środowiskowym Domu Samopomocy

15:06, 2016-09-23

577.1191.jpgSpecjalne spotkanie dotyczące profilaktyki zdrowia, przygotował dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, personel Poradni Promocji Zdrowia. Wydarzenie było kolejnym punktem współpracy SPMZOZ w Słupsku z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Spotkanie przygotowano specjalnie dla podopiecznych ŚDS we wtorek 20 września. Uczestnicy akcji w trakcie wykładu poznali zasady zdrowego odżywiania się, mogli także zbadać poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi – To badania profilaktyczne – wyjaśnia Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR – Dzięki nim nasi podopieczni mogą zorientować się czy są w dobrej formie. Natomiast kadra ma informacje o stanie zdrowia podopiecznych i możliwości skierowania ich na dalsze badania. Sami również chętnie korzystamy z tej opcji, gdyż zawsze brakuje czasu na zadbanie o własne zdrowie – dodaje.

SPMZOZ w Słupsku w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”  z MOPR, od kilku lat aktywnie współpracują na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia podopiecznych Ośrodka. Tylko do czerwca 2016 roku zorganizowano 20 spotkań m.in. dla seniorów Dziennego Domu Pomocy Społecznej, uczestników Klubu Aktywności i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w trakcie których zainteresowane osoby mogły się przebadać, zdobyć wiedzę o zdrowiu, psychologii autorozwoju i innych aspektów podnoszących jakość życia.

Kolejną wspólną akcję obie jednostki zaplanowały już na 29 września, w trakcie obchodów 35 lecia działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jaracza 9. Placówki działającej na rzecz seniorów.

Poradnia Promocji Zdrowia jest jednym z programów profilaktycznych projektu "Zdrowie - Mama i Ja". Projekt realizuje SPMZOZ w Słupsku. Finansowany jest przez Miasto Słupsk.

więcej

Aktualności

W sporcie nie ma wieku ani granic! Emocje na słupskim stadionie

10:39, 2016-09-13

574.1150.jpgW minioną sobotę na stadionie 650-lecia odbył IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Gryfa Słupskiego Miast Partnerskich Słupska, Grodna i Wilna oraz Superjuniorów.  Nie zabrakło sportowych emocji, gdyż każdy zespół chciał zdobyć jak najwięcej wyróżnień oraz nagród. Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Zdrowotnej w Słupsku włączył się w imprezę poprzez ufundowanie dla wygranych drużyn, trzech pakietów badań laboratoryjnych, zawierających badania dobrane specjalnie pod kątem mężczyzn (morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, alat, aspat, cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy). Ponadto Poradnia Promocji Zdrowia działająca w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”, finansowanego przez Miasto Słupsk,  wraz z Państwowym Inspektoratem Sanitarnym w Słupsku prowadzili podczas imprezy edukację zdrowotną oraz badania profilaktyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz na stronę internetową http://fkoldboje.tp3.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=31, gdzie można uzyskać więcej informacji podsumowujących to wydarzenie.

więcej

Aktualności

Zdrowie na boisku

12:30, 2016-09-05

571.1147.jpgW imieniu Stowarzyszenia Sportowego FK Oldboje Słupsk zapraszamy na IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Gryfa Słupskiego i Superjuniorów, który odbędzie się w dniu 10.09.2016 roku na obiektach stadionu 650 - lecia Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupsku, przy ul. Madalińskiego 1. Partnerzy wydarzenia Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, w ramach działań Poradni Promocji Zdrowia finansowanej przez Miasto Słupsk oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku zapraszają uczestników imprezy oraz gości w godz. 10.00 – 12.00 do skorzystania ze stoiska profilaktyczno – edukacyjnego, gdzie będzie można uzyskać informacje na temat zdrowego stylu życia bez używek, zmierzyć tlenek węgla w wydychanym powietrzu u czynnych palaczy, określić  BMI oraz przy użyciu alkogogli sprawdzić stan po spożyciu alkoholu. Wykonywane będą również pomiary ciśnienia tętniczego krwi, poziom glukozy i cholesterolu oraz analiza składu ciała. Na miejscu dostępne będą materiały edukacyjne podnoszące zdrowotną świadomość społeczeństwa.

Aktualności

Wolni od nałogu! Akcja profilaktyczno - edukacyjna

14:48, 2016-08-30

554.1112.jpgPaństwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku oraz Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, w ramach działań projektu „Zdrowie – Mama i Ja” finansowanego przez Miasto Słupsk, zapraszają młodzież rozpoczynającą nowy rok szkolny, mieszkańców miasta Słupska oraz powiatu słupskiego do udziału w akcji profilaktyczno – edukacyjnej w zakresie uzależnień od alkoholu, tytoniu, środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy. Akcja odbędzie się 01 września w Galerii Podkowa, w godz. 10.00-13.00. Przy stanowisku będzie można uzyskać informacje na temat zdrowego stylu życia bez używek, zmierzyć tlenek węgla w wydychanym powietrzu u czynnych palaczy, określić BMI, zbadać poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi. Ponadto przy użyciu alkogoli będzie można sprawdzić stan po użyciu alkoholu. Na miejscu dostępne będą materiały edukacyjne podnoszące zdrowotną świadomość społeczeństwa ww. temacie.

Aktualności

Trwają zapisy do nowego lekarz POZ, Agnieszki Nowak w przychodni przy ul. Tuwima 37

12:13, 2016-08-08

533.1108.jpgSPMZOZ w Słupsku serdecznie zaprasza do wyboru Pani Agnieszki Nowak jako swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz Agnieszka Nowak jest absolwentką Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych. Posiada doświadczenie pracy na oddziale chorób wewnętrznych i nefrologii.
Pani doktor systematycznie się dokształca, ma bardzo dobry kontakt z pacjentami, jest osobą pogodną, życzliwą i empatyczną.

Jednocześnie zachęcamy, do dokonywania wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej poz w każdej przychodni należącej do SPMZOZ w Słupsku. Więcej informacji na stronie: WYBÓR LEKARZA POZ

Aktualności

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

09:45, 2016-08-04

532.1107.jpgW dniach od 1 do 7 sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Inicjatorem akcji organizowanej już po raz 25 jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action), której celem jest upowszechnienie karmienia piersią na świecie i zwrócenie uwagi na ważne aspekty i korzyści z tego wynikające – ekonomiczne, zdrowotne i obyczajowe.

Obecnie tydzień jest obchodzony w około 170 krajach zarówno przez pracowników służby zdrowia, media, a także karmiące matki. Tydzień Karmienia Piersią rozpoczyna się 1 sierpnia i upamiętnia datę podpisania Deklaracji Innocenti, którą podpisali rządowi decydenci, WHO, UNICEF oraz inne organizacje działające na rzecz ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem do zapewnienia niemowlętom składników odżywczych, których potrzebują. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka, które należy rozpocząć w ciągu jednej godziny po urodzeniu. Potem powinno nastąpić rozszerzenie diety o lokalne produkty, jednocześnie kontynuując karmienie piersią przez okres do 2 lat lub dłużej.

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zachęca ludzi do „wspierania matek w karmieniu piersią zawsze i wszędzie", jako że całe społeczeństwo pełni ważną rolę w tworzeniu przyjaznego dla nich otoczenia.

Hasło WHO roku 2016 - Karmienie piersią: KLUCZEM DO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. Przyjmując, że karmienie piersią jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju, będziemy cenić nasze zdrowie już od momentu narodzin, szanować siebie oraz otaczający nas świat.

Zapraszamy kobiety karmiące oraz wszystkich wspierających karmienie piersią na piknik zorganizowany w ramach obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią. Piknik odbędzie się w dniu 05.08.2016 r. o godz. 12.00 w Parku Kultury i Wypoczynku. Więcej informacji tutaj https://www.facebook.com/events/283041802071839

Aktualności

SPMZOZ włącza się w akcję honorowego oddawania krwi

14:53, 2016-06-28

529.1102.jpgPracownicy Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej będą uczestniczyć w akcji oddania krwi, organizowanej przez  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Wydarzenie zaplanowano na środę 29 czerwca, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, o godzinie 10.30.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji i wparcia Centrum Krwiodawstwa, która w okresie letnim boryka się z dramatycznym spadkiem zapasów krwi.

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas