Aktualności

Aktualności

Życzenia Świąteczne

09:16, 2016-12-21

621.1261.jpg

więcej

Aktualności

17 listopada 2016 r. - Światowy Dzień Rzucania Palenia

14:39, 2016-11-16

597.1248.jpg17 listopada 2016 r. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia i jest on doskonałą okazją by raz na zawsze pożegnać się z nałogiem. Palenie tytoniu stanowi jeden z większych problemów społecznych w Polsce, a jego skutki dotykają nie tylko palaczy, ale także osób niepalących. Szkody zdrowotne będące następstwem palenia papierosów są wielonarządowe. Palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych w populacji ogólnej czynników ryzyka chorób układu krążenia. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów ludzi rocznie. Palenie papierosów to nie tylko stracone zdrowie, ale i pieniądze.

Co zyskujesz rzucając palenie już dziś?

 • łatwiej będzie Ci oddychać, będziesz otrzymywać więcej tlenu
 • będziesz mieć więcej energii
 • zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu
 • poprawi się Twoje samopoczucie i poczucie wartości
 • poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres i przeciwności
 • potrawy będą pachniały i smakowały lepiej
 • twoja skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek
 • twoje ubranie, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej
 • oszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele

            Decydując się na rzucenie palenia, pamiętajmy, że należy robić to stopniowo. Nagłe odstawienie nikotyny rzadko przynosi długotrwałe efekty i wiąże się zazwyczaj z dokuczliwymi dolegliwościami, które mogą skutecznie osłabić naszą silną wolę. Aby się powiodło, potrzebna jest determinacja, którą zdecydowanie spotęguje perspektywa dłuższego i zdrowszego życia bez dokuczliwego kaszlu i nieprzyjemnego zapachu.    

Aktualności

Drugie wydanie biuletynu informacyjnego "Zdrowie i Rodzina"

11:08, 2016-10-27

591.1242.jpgW październiku ukazało się drugie wydanie biuletynu pn. "Zdrowie i Rodzina". Jest to biuletyn informacyjny projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk, który zajmuje się szeroko pojętą edukacją oraz profilaktyką zdrowotną. W tym numerze szczególnej uwadze polecamy artykuły dotyczące czytania informacji zawartych na etykietach produktów żywnościowych oraz zapobiegania cukrzycy typu 2. Ponadto nasi specjaliści opowiadają o tym jak dbać o prawidłowe relacje rodzinne na linii teściowa i synowa, a także dlaczego kobieta powinna unikać picia alkoholu w czasie ciąży. O tym co jeszcze oferuje mieszkańcom Słupska i powiatu projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w ramach bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej dowiedzą się Państwo z najnowszego numeru biuletynu. Bezpłatne egzemplarze do nabycia są we wszystkich Przychodniach Rejonowych, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej oraz Urzędzie Miejskim w Centrum Obsługi Mieszkańców.

Ponadto dla naszych pacjentów we wszystkich Przychodniach Rejonowych SPMZOZ w Słupsku przygotowaliśmy specjalne ekspozytory na materiały edukacyjno - informacyjne dotyczące zdrowia, m.in. profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi, czy informacji skierowanych do osób starszych.

więcej

Aktualności

Komunikat z dnia 10 października 2016 roku w sprawie niszczenia dokumentacji medycznej

09:02, 2016-10-11

         Samodzielny Publiczny Miejskie Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku informuje o planowanym niszczeniu archiwalnej dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Przychodniach Rejonowych przy ul. Łokietka 6, Wojska Polskiego 49, Westerplatte 1 oraz Poradni Medycyny Pracy przy ul. 11 Listopada 7.

         Zgodnie z postanowieniem Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. z 2015. 2069) oraz na podstawie Art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz.U. 2009 Nr 52, poz. 417 z późn. zm. ) Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku  informuje, że planowane jest niszczenie dokumentacji medycznej pacjentów, leczonych w :

 •          Przychodni Rejonowej przy ul. Łokietka 6 w latach 1976-1994r.
 •          Przychodni Rejonowej przy ul. Wojska Polskiego 49 w latach 1981-1991r.
 •          Przychodni Rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w latach 1982-1994r.
 •          Poradni Medycyny Pracy przy ul. 11 Listopada w latach 1964-1994r.

W związku z planowanym brakowaniem SPMZOZ zawiadamia o możliwości odbioru indywidualnej wewnętrznej dokumentacji medycznej przewidzianej do zniszczenia.         Pisemne wnioski o udostępnienie ww. dokumentacji należy kierować do właściwych Przychodni Rejonowych.

Akcja niszczenia dotyczy wyłącznie dokumentacji pacjentów, którzy od 1994r. nie korzystają ze świadczeń medycznych w naszych placówkach.

         Osoby zainteresowane uzyskaniem indywidualnej wewnętrznej dokumentacji medycznej przeznaczonej do zniszczenia (pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, a w razie śmierci pacjenta osoba przez niego upoważniona do uzyskania dokumentacji w przypadku jego zgonu) mogą odebrać dokumentację po uprzednim kontakcie z przełożoną danej przychodni bądź pracownikiem składnicy akt, tj Aleksandrą Stec pod numerem telefonu 59 842 28 78.

         Odbiór dokumentacji możliwy jest po osobistym stawiennictwie we właściwej przychodni rejonowej po okazaniu dokumentu tożsamości potwierdzającego uprawnienie do odbioru tej dokumentacji (ewentualnie wraz z pisemnym upoważnieniem pacjenta w przypadku osób upoważnionych do uzyskiwania dokumentacji w przypadku zgonu pacjenta) oraz własnoręcznym pokwitowaniu odbioru dokumentacji.

         Wszelkich informacji dotyczących planowanego zniszczenia dokumentacji medycznej można zasięgnąć pod numerem telefonu 59 842 28 78.

Zniszczenie ww. dokumentacji medycznej nastąpi po dniu 10.01.2017 roku.

 

 

Aktualności

Mam wsparcie - Badam się! Październik miesiącem walki z rakiem piersi

13:50, 2016-10-10

586.1231.jpgPaździernik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę mieszkanek Słupska i okolic na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi).

Zaproszenia na badania wysyłane do kobiet listownie lub mailowo nie są zawsze skuteczne, a najlepsze efekty udaje się osiągnąć poprzez indywidualne kontakty międzyludzkie, na przykład za pośrednictwem pracodawcy. Dlatego Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku zaprasza wszystkich pracodawców do przyłączenia się do akcji profilaktycznej  pn. „Mam wsparcie – badam się!”, skierowanej do kobiet pracujących. Udział w akcji polega na przeprowadzeniu w siedzibie firmy spotkań edukacyjnych dotyczących profilaktyki raka piersi, na którym panie dowiedzą się jak ważna jest samokontrola piersi oraz regularne wykonywanie badania mammograficznego. Ponadto pracodawcy umożliwią chętnym paniom wykonanie badania mammograficznego lub USG w godzinach pracy. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu z NFZ lub na skierowanie lekarza ginekologa wykonywane będą w Zakładzie Rentgenodiagnostyki przy ul. Tuwima 37 po uprzednim ustaleniu godzin wizyty z pracodawcą.

Zachęcamy firmy, zakłady pracy, jednostki miejskie z terenu miasta Słupska i okolic do przyłączenia się do naszej akcji „Mam wsparcie – badam się!”. Wspólnie możemy przyczynić się do poprawy stanu zdrowia kobiet z naszego regionu. Kontakt w powyższej sprawie: Justyna Ziętara, tel. 59 84 74 509 lub 00, e-mail: j.zietara@spmzoz-slupsk.pl

więcej

Aktualności

Obowiązek informacyjny dla Pacjentów SPMZOZ w Słupsku

12:52, 2016-09-26

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych informujemy:

 1. Administratorem danych osobowych Pacjentów jest Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Słupsku przy ul. Tuwima 37.
 2. SPMZOZ przetwarza dane osobowe Pacjentów w celu świadczenia usług medycznych. Dane osobowe Pacjentów mogą być udostępnione podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
 3. Pacjenci mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
 4. Obowiązek podania danych wynika z właściwych przepisów prawa, w tym ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Aktualności

Spotkania dla seniorów w bibliotece miejskiej

10:38, 2016-09-26

579.1212.jpg

W celu aktywizacji słupskich seniorów Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku w ramach działań projektu "Zdrowie- Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, przygotowali szereg spotkań ze specjalistami.          W harmonogramie uwzględnione zostały między innymi wykłady przygotowane przez dietetyka, psychologa oraz ginekologa i położną. Na każdym spotkaniu poruszane są kwestie ważne dla seniorów, dotyczące między innymi higieny zdrowia psychicznego, zdrowia intymnego oraz prawidłowej diety. Niektóre z omawianych tematów to „Higiena psychiczna a jakość życia na emeryturze i nie tylko”, „Troszcz się o swoje piersi niezależnie ile masz lat”, „Zasady zdrowego odżywiania osób starszych”, a także „Syndrom pustego gniazda”.

W ramach spotkań odbywają się również projekcje filmów autorstwa Jacka Bławuta, które poruszają istotne kwestie społeczne. Spotkania prowadzone są przez Krystynę Mazurkiewicz – edukatorkę seksualną z Poradni Planowania Rodziny. Seniorzy mają okazję do zapoznania się filmem pt. Jeszcze nie wieczór, przedstawiający historię o miłości, przemijaniu i aktorach - ich dziwactwach i marzeniach, by zagrać jeszcze raz, być może ostatnią wielką rolę. Po filmie uczestnicy dyskutują o problemach trzeciego wieku.

Ponadto w ramach cyklu spotkań studia dyskusyjnego Jacka Bławuta, przekazującego wartości pedagogiczne filmu, dla wszystkich zainteresowanych prezentowane będą m.in: "Kostka cukru"- wartości moralne "Człowiek to brzmi dumnie?", "Szczur w koronie" - problem alkoholizmu, "Born dead"- wymiar resocjalizacji.

Spotkania odbywają się w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku oraz Miejscu Animacji Kultury. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się pod nr tel. 059 847 45 09 – koordynator projektu Justyna Ziętara oraz      w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się przy ul. Grodzkiej 3.

więcej

Aktualności

Promocja zdrowia w Środowiskowym Domu Samopomocy

15:06, 2016-09-23

577.1191.jpgSpecjalne spotkanie dotyczące profilaktyki zdrowia, przygotował dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, personel Poradni Promocji Zdrowia. Wydarzenie było kolejnym punktem współpracy SPMZOZ w Słupsku z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Spotkanie przygotowano specjalnie dla podopiecznych ŚDS we wtorek 20 września. Uczestnicy akcji w trakcie wykładu poznali zasady zdrowego odżywiania się, mogli także zbadać poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi – To badania profilaktyczne – wyjaśnia Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR – Dzięki nim nasi podopieczni mogą zorientować się czy są w dobrej formie. Natomiast kadra ma informacje o stanie zdrowia podopiecznych i możliwości skierowania ich na dalsze badania. Sami również chętnie korzystamy z tej opcji, gdyż zawsze brakuje czasu na zadbanie o własne zdrowie – dodaje.

SPMZOZ w Słupsku w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”  z MOPR, od kilku lat aktywnie współpracują na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia podopiecznych Ośrodka. Tylko do czerwca 2016 roku zorganizowano 20 spotkań m.in. dla seniorów Dziennego Domu Pomocy Społecznej, uczestników Klubu Aktywności i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w trakcie których zainteresowane osoby mogły się przebadać, zdobyć wiedzę o zdrowiu, psychologii autorozwoju i innych aspektów podnoszących jakość życia.

Kolejną wspólną akcję obie jednostki zaplanowały już na 29 września, w trakcie obchodów 35 lecia działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jaracza 9. Placówki działającej na rzecz seniorów.

Poradnia Promocji Zdrowia jest jednym z programów profilaktycznych projektu "Zdrowie - Mama i Ja". Projekt realizuje SPMZOZ w Słupsku. Finansowany jest przez Miasto Słupsk.

więcej

Aktualności

W sporcie nie ma wieku ani granic! Emocje na słupskim stadionie

10:39, 2016-09-13

574.1150.jpgW minioną sobotę na stadionie 650-lecia odbył IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Gryfa Słupskiego Miast Partnerskich Słupska, Grodna i Wilna oraz Superjuniorów.  Nie zabrakło sportowych emocji, gdyż każdy zespół chciał zdobyć jak najwięcej wyróżnień oraz nagród. Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Zdrowotnej w Słupsku włączył się w imprezę poprzez ufundowanie dla wygranych drużyn, trzech pakietów badań laboratoryjnych, zawierających badania dobrane specjalnie pod kątem mężczyzn (morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, alat, aspat, cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy). Ponadto Poradnia Promocji Zdrowia działająca w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”, finansowanego przez Miasto Słupsk,  wraz z Państwowym Inspektoratem Sanitarnym w Słupsku prowadzili podczas imprezy edukację zdrowotną oraz badania profilaktyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz na stronę internetową http://fkoldboje.tp3.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=31, gdzie można uzyskać więcej informacji podsumowujących to wydarzenie.

więcej

Aktualności

Zdrowie na boisku

12:30, 2016-09-05

571.1147.jpgW imieniu Stowarzyszenia Sportowego FK Oldboje Słupsk zapraszamy na IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Gryfa Słupskiego i Superjuniorów, który odbędzie się w dniu 10.09.2016 roku na obiektach stadionu 650 - lecia Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupsku, przy ul. Madalińskiego 1. Partnerzy wydarzenia Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, w ramach działań Poradni Promocji Zdrowia finansowanej przez Miasto Słupsk oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku zapraszają uczestników imprezy oraz gości w godz. 10.00 – 12.00 do skorzystania ze stoiska profilaktyczno – edukacyjnego, gdzie będzie można uzyskać informacje na temat zdrowego stylu życia bez używek, zmierzyć tlenek węgla w wydychanym powietrzu u czynnych palaczy, określić  BMI oraz przy użyciu alkogogli sprawdzić stan po spożyciu alkoholu. Wykonywane będą również pomiary ciśnienia tętniczego krwi, poziom glukozy i cholesterolu oraz analiza składu ciała. Na miejscu dostępne będą materiały edukacyjne podnoszące zdrowotną świadomość społeczeństwa.

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas