Aktualności

Biuletyn 2/2018 "Zdrowie i rodzina" - zapraszamy do lektury!

12:15, 2018-07-11

875.2126.jpgZapraszamy do lektury drugiego w tym roku numeru biuletynu "Zdrowie i Rodzina". W tym numerze między innymi:

- Zdrowomocni - jak odchudzanie zmieniło ich życie?

- Wcześniak - jak wspierać jego rozwój?

- Jak mądrze wybierać zabawki dla dzieci?

- Szczepić czy nie szczepić? Na pytanie odpowiada lek. neonatolog Magdalena Kukulska

Co jeszcze oferuje mieszkańcom Słupska projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w ramach bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej? Bezpłatne egzemplarze do nabycia są we wszystkich przychodniach rejonowych SPMZOZ w Słupsku, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej oraz Urzędzie Miejskim w Centrum Obsługi Mieszkańców. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk, a realizowany przez SPMZOZ w Słupsku.

Biuletyn Zdrowie i Rodzina 002.2018

Aktualności

Zdrowie i rodzina - odcinek wakacyjny

10:02, 2018-07-10

ZdrowomocniZapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu Zdrowie i rodzina. A w nim wiele ważnych informacji oraz rozmów z naszymi specjalistami:

- uroczysta gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Usmiechniętego Pacjenta,

- relacja z ostatnich akcji profilaktycznych w ramach projektu,

- uroczyste zakończnie II edycji Klubu Zdrowmocni - efekty uczestników,

- rozmowa z doradczynią laktacyjną - Gabriela Wólczyńską.

LINK - Zdrowie i Rodzina odc. 16

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja” są bezpłatne. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk.

Aktualności

SPMZOZ w Słupsku "Miejscem Przyjaznym Seniorom"

12:52, 2018-06-26

CertyfikatStowarzyszenie Horyzont oraz Słupska Rada Seniorów po raz piąty zorganizowali akcję pn. Miejsca Przyjazne Seniorom. Celem akcji było zarówno wyłonienie miejsc przyjaznych seniorom oferujących zniżki, promocje lub bezpłatne usługi dla osób starszych, które ukończyły 60 rok życia, jak również aktywizacja seniorek i seniorów. Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku po raz pierwszy przystapił do akcji i tym samym znalazł się wśród 49 firm i instytucji, w których osoby starsze mogą liczyć na szczególne traktowanie. SPMZOZ w Słupsku oferuje zamawianie leków poprzez formularz e-Recepta, co jest dużym udogodnieniem dla osób w starszym wieku, kąciki czytelnicze na terenie przychodni oraz bezpłatną profilaktykę i edukację zdrowotną w Poradni Promocji Zdrowia (konsultacje i porady żywieniowe) oraz Poradni Planowania Rodziny (edukacja seksualna seniorów). Poradnie realizowane są w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk. Gala, w czasie której zostały wręczone certyfikaty, odbyła się 25 czerwca 2018 w sali 211 Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Aktualności

Wzrasta zachorowalność na odrę - zaszczep się!

08:14, 2018-06-21

867.2121.jpgOdra jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą, zdolną do wywołania epidemii wśród osób nieszczepionych. Osoba chora na odrę zakaża średnio od 12 do 18 osób. Dla porównania osoba chora na grypę może zarazić do 4 osób, na ospę wietrzną lub świnkę - 7. Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniom na odrę są szczepienia ochronne.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, iż w niektórych krajach Unii Europejskiej stwierdzono w bieżącym roku zwiększoną liczbę zachorowań na odrę. W okresie od stycznia do kwietnia 2018 r. najwięcej zachorowań wystąpiło we Francji – 2117 przypadków, Grecji – 1785, we Włoszech – 1241, Rumunii – 404 i w Niemczech – 198.

W związku z powyższym, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rekomenduje zaszczepienie się wszystkim osobom nieuodpornionym oraz nieposiadających udokumentowanych szczepień przeciwko odrze, udających się do ww. krajów. Przeciwwskazaniami do szczepień są reakcja alergiczna na podaną wcześniej dawkę szczepionki lub na którykolwiek jej składnik, ciąża oraz niedobory odporności.  Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Zalecaną szczepionką jest szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepionkę można stosować od 12 miesiąca życia. Szczepienie składa się z 2 dawek podawanych z minimalnym odstępem między nimi wynoszącym 4 tygodnie.

W Polsce szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1975 r, , jednak zadowalającą wyszczepialność osiągnięto w latach 90- tych. Zgodnie z obowiązującym programem szczepień szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest dzieciom w 13-14 miesiącu życia oraz w ramach szczepienia przypominającego w 10 roku życia. W związku z powyższym  szczególnie narażone na zachorowania są dzieci poniżej 1 roku życia oraz osoby dorosłe, zwłaszcza po 40 roku życia, nieuodpornione przeciwko odrze.

Zachęcamy do kontaktu i konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w Państwa przychodni.

więcej

Aktualności

Uśmiechnięty pacjent - wyróżnienie dla SPMZOZ w Słupsku!

09:08, 2018-06-19

Uśmiech Pacjenta BarlinekZ radością dzielimy się z Państwem informacją o otrzymaniu wyróżnienia dla SPMZOZ w Słupsku w II Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta za „Klub rodzica i malucha” i imponującą ilość działań na rzecz integracji młodych rodziców oraz pomysłowe zwiększanie ich świadomości zdrowotnej.

W dniu 15 czerwca 2018 r. w Barlinku, w Pensjonacie Leśny Dom odbyła się uroczysta Gala rozdania nagród w II Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta, której organizatorem była Fundacja Joy Aim z Barlinka. Wydarzenie objęte było patronatem  honorowym Rzecznika Praw Pacjenta i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz patronatem  medialnym Dziennika Bałtyckiego, Info Szczecin i Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego.

Celem konkursu jest znalezienie jak najwięcej podmiotów leczniczych w Polsce, które stosują innowacyjne i oryginalne działania na rzecz zwiększenia zadowolenia i uśmiechu pacjenta oraz ich rozpowszechnianie tak, by dotarły do jeszcze większej liczby pacjentów. Priorytetem ZOZ UP jest także zwiększanie świadomości pacjentów, co do prawa do leczenia w miłych, przyjaznych i godziwych warunkach oraz przypomnienie, że potrzeby pacjenta w procesie powrotu do zdrowia są najważniejsze.

Podczas Gali Kamila Rogut-Szkudlarek zaprezentowała projekt „Ogólnopolski Konkurs ZOZ UP”, odbyło się bardzo ciekawe i inspirujące wystąpienie wykładowczyni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  – Agnieszki Sopel oraz zaprezentowane zostały zgłoszenia 20 finalistów Konkursu. Następnie Zarząd Fundacji wraz z gośćmi honorowymi wręczył przyznane przez Radę Nagrody Wyróżnienia i statuetki. Tegoroczną edycję plebiscytu wygrała Poradnia Psychologiczna Fundacji Gajusz działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi z projektem pt. „Edek”.

Poza pierwszymi trzema miejscami Fundacja wyróżniła również kilkanaście projektów z całej Polski. Wśród nich znalazł się Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, który otrzymał wyróżnienie za „Klub rodzica i malucha” działający przy Szkole Rodzenia realizowanej w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja". Wyróznienie odebrała koordynatorka projektu Justyna Ziętara.

Projekt „Zdrowie – Mama i Ja” realizowany jest przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, a finansowany przez Miasto Słupsk.

więcej
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW »
Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas