Aktualności

Drugie wydanie biuletynu informacyjnego "Zdrowie i Rodzina"

11:08, 2016-10-27

591.1242.jpgW październiku ukazało się drugie wydanie biuletynu pn. "Zdrowie i Rodzina". Jest to biuletyn informacyjny projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk, który zajmuje się szeroko pojętą edukacją oraz profilaktyką zdrowotną. W tym numerze szczególnej uwadze polecamy artykuły dotyczące czytania informacji zawartych na etykietach produktów żywnościowych oraz zapobiegania cukrzycy typu 2. Ponadto nasi specjaliści opowiadają o tym jak dbać o prawidłowe relacje rodzinne na linii teściowa i synowa, a także dlaczego kobieta powinna unikać picia alkoholu w czasie ciąży. O tym co jeszcze oferuje mieszkańcom Słupska i powiatu projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w ramach bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej dowiedzą się Państwo z najnowszego numeru biuletynu. Bezpłatne egzemplarze do nabycia są we wszystkich Przychodniach Rejonowych, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej oraz Urzędzie Miejskim w Centrum Obsługi Mieszkańców.

Ponadto dla naszych pacjentów we wszystkich Przychodniach Rejonowych SPMZOZ w Słupsku przygotowaliśmy specjalne ekspozytory na materiały edukacyjno - informacyjne dotyczące zdrowia, m.in. profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi, czy informacji skierowanych do osób starszych.

więcej

Aktualności

Mam wsparcie - Badam się! Październik miesiącem walki z rakiem piersi

13:50, 2016-10-10

586.1231.jpgPaździernik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę mieszkanek Słupska i okolic na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi).

Zaproszenia na badania wysyłane do kobiet listownie lub mailowo nie są zawsze skuteczne, a najlepsze efekty udaje się osiągnąć poprzez indywidualne kontakty międzyludzkie, na przykład za pośrednictwem pracodawcy. Dlatego Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku zaprasza wszystkich pracodawców do przyłączenia się do akcji profilaktycznej  pn. „Mam wsparcie – badam się!”, skierowanej do kobiet pracujących. Udział w akcji polega na przeprowadzeniu w siedzibie firmy spotkań edukacyjnych dotyczących profilaktyki raka piersi, na którym panie dowiedzą się jak ważna jest samokontrola piersi oraz regularne wykonywanie badania mammograficznego. Ponadto pracodawcy umożliwią chętnym paniom wykonanie badania mammograficznego lub USG w godzinach pracy. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu z NFZ lub na skierowanie lekarza ginekologa wykonywane będą w Zakładzie Rentgenodiagnostyki przy ul. Tuwima 37 po uprzednim ustaleniu godzin wizyty z pracodawcą.

Zachęcamy firmy, zakłady pracy, jednostki miejskie z terenu miasta Słupska i okolic do przyłączenia się do naszej akcji „Mam wsparcie – badam się!”. Wspólnie możemy przyczynić się do poprawy stanu zdrowia kobiet z naszego regionu. Kontakt w powyższej sprawie: Justyna Ziętara, tel. 59 84 74 509 lub 00, e-mail: j.zietara@spmzoz-slupsk.pl

więcej

Aktualności

Spotkania dla seniorów w bibliotece miejskiej

10:38, 2016-09-26

579.1212.jpg

W celu aktywizacji słupskich seniorów Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku w ramach działań projektu "Zdrowie- Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, przygotowali szereg spotkań ze specjalistami.          W harmonogramie uwzględnione zostały między innymi wykłady przygotowane przez dietetyka, psychologa oraz ginekologa i położną. Na każdym spotkaniu poruszane są kwestie ważne dla seniorów, dotyczące między innymi higieny zdrowia psychicznego, zdrowia intymnego oraz prawidłowej diety. Niektóre z omawianych tematów to „Higiena psychiczna a jakość życia na emeryturze i nie tylko”, „Troszcz się o swoje piersi niezależnie ile masz lat”, „Zasady zdrowego odżywiania osób starszych”, a także „Syndrom pustego gniazda”.

W ramach spotkań odbywają się również projekcje filmów autorstwa Jacka Bławuta, które poruszają istotne kwestie społeczne. Spotkania prowadzone są przez Krystynę Mazurkiewicz – edukatorkę seksualną z Poradni Planowania Rodziny. Seniorzy mają okazję do zapoznania się filmem pt. Jeszcze nie wieczór, przedstawiający historię o miłości, przemijaniu i aktorach - ich dziwactwach i marzeniach, by zagrać jeszcze raz, być może ostatnią wielką rolę. Po filmie uczestnicy dyskutują o problemach trzeciego wieku.

Ponadto w ramach cyklu spotkań studia dyskusyjnego Jacka Bławuta, przekazującego wartości pedagogiczne filmu, dla wszystkich zainteresowanych prezentowane będą m.in: "Kostka cukru"- wartości moralne "Człowiek to brzmi dumnie?", "Szczur w koronie" - problem alkoholizmu, "Born dead"- wymiar resocjalizacji.

Spotkania odbywają się w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku oraz Miejscu Animacji Kultury. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się pod nr tel. 059 847 45 09 – koordynator projektu Justyna Ziętara oraz      w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się przy ul. Grodzkiej 3.

więcej

Aktualności

Promocja zdrowia w Środowiskowym Domu Samopomocy

15:06, 2016-09-23

577.1191.jpgSpecjalne spotkanie dotyczące profilaktyki zdrowia, przygotował dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, personel Poradni Promocji Zdrowia. Wydarzenie było kolejnym punktem współpracy SPMZOZ w Słupsku z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Spotkanie przygotowano specjalnie dla podopiecznych ŚDS we wtorek 20 września. Uczestnicy akcji w trakcie wykładu poznali zasady zdrowego odżywiania się, mogli także zbadać poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi – To badania profilaktyczne – wyjaśnia Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR – Dzięki nim nasi podopieczni mogą zorientować się czy są w dobrej formie. Natomiast kadra ma informacje o stanie zdrowia podopiecznych i możliwości skierowania ich na dalsze badania. Sami również chętnie korzystamy z tej opcji, gdyż zawsze brakuje czasu na zadbanie o własne zdrowie – dodaje.

SPMZOZ w Słupsku w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”  z MOPR, od kilku lat aktywnie współpracują na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia podopiecznych Ośrodka. Tylko do czerwca 2016 roku zorganizowano 20 spotkań m.in. dla seniorów Dziennego Domu Pomocy Społecznej, uczestników Klubu Aktywności i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w trakcie których zainteresowane osoby mogły się przebadać, zdobyć wiedzę o zdrowiu, psychologii autorozwoju i innych aspektów podnoszących jakość życia.

Kolejną wspólną akcję obie jednostki zaplanowały już na 29 września, w trakcie obchodów 35 lecia działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jaracza 9. Placówki działającej na rzecz seniorów.

Poradnia Promocji Zdrowia jest jednym z programów profilaktycznych projektu "Zdrowie - Mama i Ja". Projekt realizuje SPMZOZ w Słupsku. Finansowany jest przez Miasto Słupsk.

więcej

Aktualności

W sporcie nie ma wieku ani granic! Emocje na słupskim stadionie

10:39, 2016-09-13

574.1150.jpgW minioną sobotę na stadionie 650-lecia odbył IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Gryfa Słupskiego Miast Partnerskich Słupska, Grodna i Wilna oraz Superjuniorów.  Nie zabrakło sportowych emocji, gdyż każdy zespół chciał zdobyć jak najwięcej wyróżnień oraz nagród. Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Zdrowotnej w Słupsku włączył się w imprezę poprzez ufundowanie dla wygranych drużyn, trzech pakietów badań laboratoryjnych, zawierających badania dobrane specjalnie pod kątem mężczyzn (morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, alat, aspat, cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy). Ponadto Poradnia Promocji Zdrowia działająca w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”, finansowanego przez Miasto Słupsk,  wraz z Państwowym Inspektoratem Sanitarnym w Słupsku prowadzili podczas imprezy edukację zdrowotną oraz badania profilaktyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz na stronę internetową http://fkoldboje.tp3.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=31, gdzie można uzyskać więcej informacji podsumowujących to wydarzenie.

więcej
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW »
Elektroniczne zamówienie recepty Oceń nas Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych