Aktualności

SPMZOZ w Słupsku wykona przeglądy stomatologiczne dla uczniów klas VI, VII, VIII szkół podstawowych

14:13, 2018-09-10

891.2135.jpgSamodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku rozpoczął realizację programu profilaktycznego współfinansowanego przez Urząd Miasta Słupska, pn. „ Program profilaktyki zdrowotnej w zakresie wykonania przeglądów stomatologicznych wśród uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2017/2018 do szóstych i siódmych klas oraz 2018/2019 siódmych i ósmych klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych”.

Celem programu jest podniesienie świadomości zdrowotnej młodzieży i ich rodziców poprzez edukację, zmianę zachowań prozdrowotnych, poznanie techniki prawidłowego mycia zębów i zachęcanie rodziców do wizyt z dzieckiem w gabinecie dentystycznym.

Na podstawie danych medycznych można już śmiało mówić o epidemii próchnicy i chorób przyzębia. Pod względem stanu uzębienia zajmujemy jedne z ostatnich miejsc w Europie. Ponad 40% osób po 65 roku życia nie ma zębów, a 4 % Polaków między 35. a 44. rokiem życia jest bezzębnych. Ponad 80% osób wymaga zabiegów usuwających kamień nazębny. Nie lepiej wygląda sytuacja wśród dzieci i młodzieży.

więcej

Wydarzenia/informacje

Światowy Dzień FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego

12:55, 2018-09-10

9 września przypada Światowy Dzień FAS, w którym szczególnie chcemy przypomnieć o ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na ciężarnej kobiecie za przyszłe życie, które się w niej rozwija.

Jako pierwszy zniekształcone rysy twarzy oraz śmiertelność noworodków wywołane działaniem alkoholu nazwał mianem FAS Kenneth Lyons Jones w 1973 r., choć o negatywnym wpływie alkoholu na płód wiedziano i pisano już dużo wcześniej. Siedem lat później badacze z Zespołu Badań nad FAS przy amerykańskim Towarzystwie Badań nad Alkoholizmem określili diagnostyczne kryteria FAS. Wśród nich znalazły się: prenatalne i postnatalne opóźnienia wzrostu i ciężaru ciała, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (objawy neurologiczne, opóźniony rozwój intelektualny) oraz dysmorfia twarzy (małogłowie, krótki wymiar oczodołowy, słabo rozwinięta rynienka podnoskowa, cienka górna warga, spłaszczona okolica szczęk).

W obchody Światowego Dnia FAS - Płodowego Zespołu Alkoholowego włączył się Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja", finansowanego przez Miasto Słupsk. Na spotkanie, które odbędzie się w dniu 14 września o godz. 8:30 w Szkole Rodzenia przy ul. Westerplatte 1, zaproszeni zostali uczniowie słupskich szkół ponadpodstawowych oraz specjaliści z zakresu FAS. Celem spotkania jest uświadomienie młodym ludziom, a przyszłym rodzicom faktów na temat szkodliwości spożywania alkoholu w czasie ciąży oraz skonfrontowanie ich z funkcjonującymi stereotypami.

więcej

Aktualności

Świadoma Mama

09:29, 2018-09-10

888.2134.jpgJuż po raz kolejny w Szkole Rodzenia odbyły się warsztaty pod nazwą „Świadoma Mama”. W wykładach gościnnie wzięli udział specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas spotkania zostały poruszone najważniejsze kwestie z zakresu praw przysługujących kobietom w ciąży, matkom samodzielnie wychowującym dzieci i rodzicom (prawo pracy, prawo podatkowe, prawo rodzinne, becikowe, prawa socjalne).

W trakcie warsztatów specjaliści pomagają uczestniczkom dokonać analizy potencjału osobistego oraz określić ich cel zawodowy. Przedstawione zostają najskuteczniejsze metody poszukiwania pracy oraz prawa mamy pracującej.  Po spotkaniu odbywają się indywidualne konsultacje dla chętnych.

Warsztaty organizowane są w ramach spotkań Klubu Rodzica i Malucha,  które dają możliwość rodzicom podzielenia się problemami dotyczącymi rodzicielstwa i wychowywania dzieci oraz czas na wspólną zabawę z maluchami. Jest to również sposobność zasięgnięcia informacji i porady od specjalistów zapraszanych na klubowe spotkania.

więcej

Aktualności

Biuletyn 2/2018 "Zdrowie i rodzina" - zapraszamy do lektury!

12:15, 2018-07-11

875.2126.jpgZapraszamy do lektury drugiego w tym roku numeru biuletynu "Zdrowie i Rodzina". W tym numerze między innymi:

- Zdrowomocni - jak odchudzanie zmieniło ich życie?

- Wcześniak - jak wspierać jego rozwój?

- Jak mądrze wybierać zabawki dla dzieci?

- Szczepić czy nie szczepić? Na pytanie odpowiada lek. neonatolog Magdalena Kukulska

Co jeszcze oferuje mieszkańcom Słupska projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w ramach bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej? Bezpłatne egzemplarze do nabycia są we wszystkich przychodniach rejonowych SPMZOZ w Słupsku, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej oraz Urzędzie Miejskim w Centrum Obsługi Mieszkańców. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk, a realizowany przez SPMZOZ w Słupsku.

Biuletyn Zdrowie i Rodzina 002.2018

Aktualności

Zdrowie i rodzina - odcinek wakacyjny

10:02, 2018-07-10

ZdrowomocniZapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu Zdrowie i rodzina. A w nim wiele ważnych informacji oraz rozmów z naszymi specjalistami:

- uroczysta gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Usmiechniętego Pacjenta,

- relacja z ostatnich akcji profilaktycznych w ramach projektu,

- uroczyste zakończnie II edycji Klubu Zdrowmocni - efekty uczestników,

- rozmowa z doradczynią laktacyjną - Gabriela Wólczyńską.

LINK - Zdrowie i Rodzina odc. 16

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja” są bezpłatne. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW »
Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas